Betonářská ocel - základ výroby železobetonu

Betonářská ocel
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 24.5.2017 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Roxory, armovací železo, výztuž do betonu či hřebínková ocel jsou různé výrazy pro jeden druh hutního materiálu, který se souhrnně nazývá betonářská ocel. Je základem pro výrobu železobetonu, tj. nejpevnějšího stavebního materiálu. Jde o ocelové tyče různého průměru na povrchu s tvarováním, tzv. žebírkování, které zajišťuje pevné ukotvení v betonu. Při betonování se používá i hladká ocel. Betonářská ocel se dodává v samostatných tyčích nebo ve svitcích podle hmotnosti. Společnost Raven cz, která působí na Slovensku, Česku a Polsku, nabízí výztuže do betonu v žebírkových tyčích o průměru 6 až 32 milimetrů, ve svitcích o průměru 4 až 25 milimetrů.

Betonářská ocel zajišťuje odolnost v tahu

Betonářská ocel má v železobetonu důležitou funkci. Zajišťuje tomuto stavebnímu materiálu pevnost v tahu. Beton má vysokou odolnost v tlaku, ale nízkou v tahu, proto se do něj přidává ocel. Beton a ocel mají stejnou teplotní roztažnost, proto nehrozí, že by nastaly změny při velkých teplotních výkyvech. Betonářská ocel odolává tažným silám a výrazně tak zpevňuje původní beton. Ocelová výztuž se používá u železobetonových konstrukcí různých pozemních staveb, mostů, přehrad a hrází, tunelů a staveb podzemních objektů.

Pro výrobu železobetonových desek se používají svařované ocelové sítě

Kromě tyčí zahrnuje betonářská ocel i svařované sítě, tzv. kari sítě, které se uplatňují u svislých stěn a vodorovných desek, například při stavbě rodinných domů. Roxory se pro usnadnění výroby železobetonu svařují předem do různých tvarů, tzv. armokošů. Zajištění soudržnosti, tedy pevné spojení betonu a oceli, obstarávají výčnělky na povrchu oceli – žebírkování a poloha umístění roxorů v betonu. Betonářská ocel musí mít pro železobeton v interiérech minimální krycí vrstvu betonu 20 milimetrů, ve venkovních základech 50 až 75 milimetrů.

Témata: betonářská ocel, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300