Pomůže nám seznam advokátů najít dobrého právníka?

Zadavatel: Creative Digitus | 25.4.2019 | Finance, ekonomika

Zřejmě každý z nás potřeboval nebo jednou potřebovat bude dobrého advokáta, ať už kvůli vyřízení dědictví, rozvodu manželství nebo úpravě styku nezletilých s rodičem. Situací, kdy je právník zapotřebí je skutečně mnoho. V článku se podíváme na to, jak advokáta najít, kde hledat a jaká jsou kritéria při hledání advokátní kanceláře a zda nám pomůže seznam advokátů online.

Česká advokátní komora vede seznam advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) je oficiální profesní organizací pro advokáty v České republice a poskytuje nejenom základní informace o historii, úkolech a činnosti ČAK a advokátních předpisech, ale také oficiální seznam advokátů a koncipientů v České republice. V takovém seznamu může člověk najít advokáta podle svých vlastních kritérií.

Informaci, kterou bohužel v seznamu advokátů ČAK nenajdeme, je cena za právní poradenství jednotlivých advokátů. V případě advokacie je totiž stanovení odměny advokáta složitější - může být smluvní, časová, úkonová, podílová či kombinace.

Další seznamy advokátních kanceláří

Využít můžete i jiný neoficiální seznam advokátů, na internetu jich najdete dokonce více. Mohou nabídnout další užitečné informace při rozhodování s vhodném advokátovi. Může jít právě o zmiňovanou odměnu anebo reference, komentáře a zkušenosti dalších klientů. Některé portály umožňují také zaslat advokátovi právní dotaz online.

Podle čeho dobrého advokáta hledat?

Nejdříve se zaměříme na kritéria, která byl měl dobrý advokát splňovat a co vše by pozorný klient před výběrem advokátní kanceláře měl sledovat. Na internetu existuje řada prezentačních materiálů od webových stránek advokátů až po PPC reklamy na Googlu či Facebooku.

Flexibilita – Obecně platí, že je lepší si hledat advokáta s vlastní kanceláří nebo s kanceláří, kde působí společně s jeho kolegy. Advokát, který si se svými klienty domlouvá schůzky různě v terénu, většinou toho času moc nemá a pokud chceme pouhou radu po telefonu, nemusíme čekat na konec jeho schůzky, ale může nám ji zodpovědět jeden z kolegů z advokátní kanceláře.

Právní obor – Ne každý advokát je zaměřen na téměř všechny problematiky, proto je lepší hledat takového, který se naší právní oblasti věnuje a je na ni zcela zaměřen.

Zkušenosti – Při hledání advokáta dbejte i na jeho recenze, pověst a zkušenosti. Není dobré si vybírat advokáta, který nedisponuje mnoha zkušenostmi, přeci jenom - ten zkušený „v tom umí chodit“ a mnohdy zná takové „kličky“, které by jiného nenapadly.

Cena – Při výběru advokáta je důležité si zjistit nejdříve i jeho cenové rozpětí, abychom nebyli překvapeni a nestalo se to, že v polovině řešeného problému si budeme muset hledat kvůli nedostatku financí nového advokáta.

Chování – Důraz se klade i na chování advokáta, je třeba, aby si ke člověku vytvořil důvěru, aby nedocházelo k zatajování informací, které by při řešení problému způsobily potíže. Dobrý advokát by nás a náš problém měl pochopit, podpořit a chovat se profesionálně – ne arogantně a kriticky.

Reklama – Pokud budete hledat nějakou reklamu co se týče samostatných advokátů, jen těžko nějakou najdete. Reklama a celý marketing pro advokáty je totiž tvořen jejich úspěšně vyřešenými případy, díky kterým pak dostávají recenze od svých klientů.

Abyste se dostali ke schopnému advokátovi, můžete dostat skvělý tip od svých příbuzných nebo známých – pokud takové štěstí nemáte, stačí se podívat na kompletní a jediný oficiální seznam advokátů, který poskytuje Česká advokátní komora. Samozřejmě existují i seznamy neoficiální, ty mohou být dalším vodítkem, který advokát má dobré reference a ohlasy od svých klientů.

Témata: advokát, právník, advokátní kancelář, právní poradna, advokát v Praze, advokátní kanceláře | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Creative Digitus

Česká republika