Jak zažádat o otcovskou dovolenou?

Zadavatel: Seokonzult.cz | 25.2.2019 | Finance, ekonomika
dovolená

Letošní rok se nese v pozitivním duchu. Prvním lednovým dnem například vešla v platnost nová výše nemocenského, taky se můžeme radovat z úseků dálnic, které nejsou zpoplatněny. Kromě toho se můžeme radovat i z toho, že z barů, hospod a benzinek zmizí hrací automaty (už budou k mání jenom v hernách či kasinech a prokazovat se budeme platným občanským průkazem). Prvním únorovým dnem taky začala platit takzvaná otcovská poporodní péče.

O této novince jste určitě slyšeli. Jedná se o novinku, kterou ocení hlavně novopečení tatínkové, kteří mohou zažádat o týden otcovské dovolené, která se hradí z nemocenského pojištění. Tato týdenní dovolená je možná v prvním šestinedělí po porodu a cílem je pomoct novopečené mamince s novorozenětem.

Tatínkové, kteří se svého nového potomka nemohou nabažit, jistě ocení tuto změnu, kterou už mohou plně čerpat. Otázkou však je, jak a kde o ni mohou zažádat?

Jak a kde o dávku požádat?

Nejdříve je třeba, abyste v zaměstnání požádali svého zaměstnavatele o den volna. Jako důvod uveďte narození dítěte. Žádost o otcovskou dovolenou se uplatní díky vyplněnému formuláři, který naleznete na webu ČSSZ nebo na pracovištích Okresní správy sociálního zabezpečení. Musí být vyplněna přední strana, druhá strana se vyplňuje zaměstnavatelem.

Po uplynutí sedmi dnů, kdy jste na otcovské dovolené, zaměstnavatel odešle formulář na OSSZ. Jedná se tedy o zhruba stejný postup, který vykonáváte, když žádáte o jiné dávky nemocenského pojištění.

Jaký tatínek může o dávku požádat?

O dávku mohou zažádat novopečení tatínkové v období šestinedělí. Prvními žadateli o tuto dávku mohou být tedy tatínci, jejichž potomek se narodil od 21. prosince loňského roku. Dávka se samozřejmě musí čerpat od prvního únorového dne, ovšem nárok na ni stále máte – lze o ni zažádat i v posledním týdnu šestinedělí.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Seokonzult.cz

Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Obrázek uživatele SEOkonzult.cz
SEO Specialista Tomáš Stýskala již od roku 2009 poskytuje služby optimalizace webových stránek, linkbuildingu a PR.
Tomáš Stýskala
Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Česká republika
info@seokonzult.cz