Napáječky zajistí napájení dobytka i v zimě

Zadavatel: UNIPEX CZ s.r.o. | 24.9.2014 | Zemědělství, ekologie

České Budějovice (Pressweb) - S příchodem podzimu začíná pro chovatele období pozvolných příprav na zimu. Někteří farmáři opouštějí pastviny, jiní nechávají svá zvířata celoročně venku. Zima se ale dotkne každého chovu.

Jedním z problémů, který s sebou chladné počasí přináší, je ztížené zajištění pitné vody. Noční mrazík dokáže velmi snadno tuto životně důležitou tekutinu znepřístupnit. Ve vědrech a korytech se vytvoří ledová vrstva, kterou, je-li dostatečně silná, nedokážou zvířata prolomit. Led se může vytvořit nejen na pastvině, ale také ve stáji, chlévě nebo kravíně.

Pro tento případ je vhodné zajistit přísun nápoje pomocí napáječek pro dobytek. Napáječky jsou nádoby, kde voda pouze nestojí, ale je průběžně doplňovaná pomocí ventilu. Napáječky rozlišujeme na miskové, míčové, plovákové nebo membránové, podle toho, jakým způsobem je zde zajištěno dopouštění vody. 

Někde je umístěný plovák, který hlídá určitou hladinu vody. Jinde je na dně umístěná páka, kterou zvíře stlačí čenichem. Další jsou proti zamrznutí jištěné gumovým míčem nebo čočkou, plovoucím na hladině. 

Jistotu proti zamrznutí pak nabízí napáječky vybavené elektrickým vyhříváním. Je sice nutné počítat s určitou spotřebou elektřiny, ale svůj úkol plní dokonale. Zbývá jen zajistit jednu věc, která může zkazit funkci všech systémů - tepelně izolovat přísun vody. Přes zamrzlou trubku už totiž vodu nikam nedostanete. 

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

UNIPEX CZ s.r.o.

Rudolfovská 88
370 01 České Budějovice
UNIPEX CZ s.r.o.
Rudolfovská 88
370 01 České Budějovice
Česká republika