Češi sedí v práci víc než Moravané, nejvíc prosedí Pražáci

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 24.5.2019 | Zdraví

Praha (Pressweb) - 24. 5. 2019: V celé populaci má sedavé zaměstnání 41 % populace. České kraje odpovídají celorepublikovému průměru, zatímco na Moravě v práci většinu dne prosedí jen 35 % lidí. Nejhůř jsou na tom zaměstnanci v hlavním městě, kde se k sedavé práci přihlásilo 62 % respondentů průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro výrobce zdravotních židlí Adaptic.

Velké rozdíly jsou v jednotlivých krajích. Kromě Prahy a středních Čech vede v sezení Plzeňský a Jihomoravský, zatímco naopak nejméně lidí závislých na židli pracuje na Karlovarsku, Liberecku a Olomoucku.

„Rozdíly mezi regiony jsou zajímavé, protože nevypovídají jenom o jejich ekonomické struktuře, ale i životním stylu. Zdaleka neplatí, že nejvíce času na židli stráví lidé ve velkých městech,“ shrnuje Martin Macháček, ředitel firmy Adaptic Innovation, pro kterou průzkum vznikl. Nejvíce lidí sedí v obcích nad sto tisíc obyvatel (54 %) a do 999 obyvatel (44 %), nejméně mají sedavou práci tam, kde bydlí od pěti do dvaceti tisíc obyvatel (28 %).

Pořadí krajů podle podílu lidí se sedavým zaměstnáním:

 1. Praha 62 %
 2. Středočeský 51 %
 3. Plzeňský 56 %
 4. Jihomoravský 45 %
 5. Jihočeský 39 %
 6. Pardubický 38 %
 7. Ústecký 34 %
 8. Královéhradecký 33 %
 9. Zlínský 31 %
 10. Moravskoslezský 31 %
 11. Vysočina 29 %
 12. Liberecký 25 %
 13. Olomoucký 25 %
 14. Karlovarský 23 %

Co naopak na sedavý charakter práce má vliv, je vzdělání ‒ sedavé zaměstnání má jen 19 % lidí bez maturity, zatímco 47 % lidí se středoškolským vzděláním a 68 % držitelů vysokoškolského diplomu.

Nejčastěji lidé prosedí šest až osm hodin, přičemž víc než třetina lidí trpí bolestmi zad přisuzovaným sezení. „Největším překvapením pro nás bylo, že třetina populace je sice přesvědčená, že nemá správnou židli a další skoro třetina ani neví, jak si ji vybrat, přesto situaci lidé neřeší, ačkoli problémy způsobené sedavým životním stylem představují nejčastější chronické onemocnění,“ varuje Martin Macháček.

Adaptivní zdravotní židle zajišťují přirozenou pohyblivost pánve a vyváženě aktivují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře ‒ přirozená funkce těla odstraňuje bolesti zad a zabraňuje chronickým problémům. Značka Adaptic vyhrála 1. místo v testu zdravotních židlí provedeném odborníky centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika na pražském Chodově.

::

Adaptic je česká značka zdravotních židlí s výkyvným sedákem pro celodenní sezení v kanceláři i doma. Adaptivní zdravotní židle zajišťují přirozenou pohyblivost pánve a vyváženě aktivují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře - přirozená funkce těla odstraňuje bolesti zad a zabraňuje chronickým problémům. Vlastníkem značky je akciová společnost Matera. Produktové portfolio Adaptic zahrnuje modely MIO, EVORA S, EVORA + a COMFORT. Značkové zdravotní židle je možné koupit v showroomech v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě, Plzni a Táboře nebo online na www.adaptic-zidle.cz.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024