Březen měsíc čtenářů - tátové čtou dětem

Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 23.2.2015 | Sport, volný čas, zábava
Autor fotografie:
Svaz knihovníků a informačních pracovníků

Praha (Pressweb) - Čtení dětem je zdravé. Jeho prospěšnost je dokázána průzkumy, ze kterých vyplývá, že děti, kterým rodiče četli, se lépe koncentrují, mají širší slovní zásobu a lépe rozumí i složitějším textům. To vše pak přispívá k jejich lepšímu prospěchu ve škole. Ale školní průměr není pro knihovnu tak důležitý, jako to, že čtení dětem může být velmi tvořivá zábava. Zejména, pokud se do něj zapojí i tátové.

To, co dělá čtení zajímavějším je tzv. tátovský prvek, tedy zcela nový pohled na příběh a jeho dějové zvraty. Tátové se nebojí se měnit zaběhnuté postupy osvobozování princezen, z vlka udělat domácího mazlíčka nebo smíchat dva zcela různé příběhy a ve výsledku vyprávět něco mezi Mumínky a Harry Potterem. A to je dobře, protože tím nutí sebe i dětské posluchače k pozornosti a rozhořčenému: „Ne, tati, takhle to nebylo!“

Můžete namítnout, že jsou tátové, kteří si neumí vymýšlet, nebo mámy, které musí být i tátou a pohádky nepletou. Souhlasíme. Naštěstí jsou tu ale spisovatelé, kteří se na tak trochu popletené příběhy specializují. Doporučujeme například Teta to plete Ivony Březinové, Tatínku, ta se ti povedla Zdeňka Svěráka nebo Tatínek není k zahození Arnošta Goldflama. Klasické české pohádky k popletení nabízí Městská knihovna v Praze ke stažení ze stránky www.mlp.cz/pohadky.

Další akce připravené v MKP v rámci Března měsíce čtenářů:

 

Tipy od lektorů

4. 3. 2015 od 17.30

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Ladislav Šinkmajer a Tomáš Vlček představují nové a zajímavé knihy, které v poslední době přečetli. Přijďte si o knihách popovídat s profesionály, kteří mají čtení v popisu práce!

 

Den pro výměnu knih

6. 3. 2015 od 13.00 do 20.00

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, e-zóna

Tradiční akce, při které máte možnost vyměnit přečtené knihy ze své domácí knihovny za jiné, nepřečtené.

 

Velký knižní čtvrtek

19. 3. 2015 od 17.00

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1

Jeden den + Patnáct nových titulů = Velký knižní čtvrtek. Své novinky v knihovně představí Petra Soukupová, Petr Janeček nebo Boris Filan. K prolistování budou přítomné všechny „čtvrteční“ knihy.

 

Novodvorská otevřena!

23. 3. 2015 od 13.00

Novodvorská 151 (KC Novodvorská), Praha 4 

Dlouho očekávané otevření pobočky Novodvorská je konečně tu. Knihovna v novém, moderním a slušivém převleku čeká na své čtenáře…

 

POZOR! Tatínci, kteří ještě nejsou čtenáři MKP, mají na Novodvorské do konce března zápis na 2 měsíce na zkoušku.

 

A samozřejmě tradiční Noc s Andersenem (www.mlp.cz/andersen), která na několika pobočkách dětem přinese noční čtenářské dobrodružství.

 

Témata: čtení, knihy, knihovny, děti | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555