Středočeští záchranáři byli u porodu dvojčat

Zadavatel: ZZS Středočeského kraje | 23.1.2014 | Krimi, černá kronika

Kladno (Pressweb) - Neuvěřitelné, úžasné, fantastické. Tak tyto pocity zažívali záchranáři ze středočeské zdravotnické záchranné služby, kteří se vrátili večer 22. ledna 2014 z jednoho ze svých výjezdů v Kladně. Nedlouho předtím přišla výzva na tísňovou linku -  porod v chodu, dítě nedýchající, promodralé, nereagující. Operátorka zdravotnického dispečinku okamžitě začala po telefonu instruovat na místě přítomnou babičku k poskytování laické resuscitace.

Posádka, která dorazila na místo, musela nejen ihned zahájit rozšířenou neodkladnou resuscitaci u nedýchajícího novorozence - chlapečka, ale navíc zjistila, že poblíž matky se nachází další novorozenec, tentokrát holčička. Maminka totiž očekávala dvojčata a k porodu došlo předčasně. U chlapce se podařilo obnovit účinnou srdeční činnost, nicméně oba novorozenci s nízkou porodní hmotností vyžadovali následně během celého transportu do kladenské nemocnice intenzivní medicínskou péči.

Celý příběh má šťastný konec. Bratříček se sestřičkou jsou v bezpečí specializovaného novorozeneckého oddělení a největší nebezpečí je zažehnáno.

"Záchranářům středočeské záchranky, a to operátorkám, lékařům, sestřičkám i řidičům patří obrovský dík a poklona za špičkově a vysoce profesionálně odvedenou práci. Bez jejich znalostí, dovedností a zkušeností mohlo vše dopadnout úplně opačně, a to navzdory veškerému vybavení, které jsou dnes záchranky schopny k pacientům všech věkových kategorií dopravit," řekl ředitel středočeské záchranné služby MUDr. Martin Houdek.

Budiž tento případ mementem i zastáncům plánovaných domácích porodů, neboť komplikace u porodů mohou nastat v řádu sekund, na jejich řešení pak už zbývají pouze minuty“, dodává k této příhodě MUDr. Jiří Knor, lékařský náměstek ředitele středočeské záchranky.

Témata: porod, porod dvojčat | Region: Středočeský kraj

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

ZZS Středočeského kraje

Vančurova 1544
272 01 Kladno
Kontaktní osoba: Bc. Petra Effenbergerová
Tisková mluvčí
mluvci@zachranka.cz
+420 605 203 811
Obrázek uživatele ZZS Středočeského kraje
Zabýváme se poskytováním odborné přednemocniční péče v život ohrožujících stavech a při onemocněních. Pořádáme kurzy první pomoci pro veřejnost.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje
Vančurova 1544
272 01 Kladno
Česká republika
info@zachranka.cz
Fax: +420 312 256 610
Tel: +420 312 256 601