Jak přestat kouřit? Začněte pozvolna, ale hned

Zadavatel: Seokonzult.cz | 21.10.2022 | Zdraví
kouření elektronické cigarety

Dnes už je velmi dobře známo, že kouření způsobuje řadu vážných onemocnění a bohužel vás může také zabít. Všichni kuřáci tímto způsobem navíc škodí nejen sobě, ale také svému okolí. Není tohle dostatečná motivace přestat?

V minulém století bývalo kouření módou, tehdy totiž ještě nebyly tolik prozkoumané jeho zdravotní účinky. V 21. století se počet kuřáků snižuje. Kouření už není cool, místo něj dnes mezi mladými jede vapování. To je dobrým mezistupněm, pokud se chystáte s kouřením přestat.

Najděte si svoji motivaci

Odvykání není jednoduchou záležitostí. Závislost na jakékoliv látce je vždy silná, takže vás nepochybně čekají krušné chvíle. Proto je dobré si na začátku stanovit svoji hlavní motivaci. Proč právě vy chcete přestat kouřit? Děláte to kvůli svému zdraví? Pro svou rodinu? Nebo z finančního hlediska? Ani to není zanedbatelné. Spočítejte si, co byste si mohli koupit za ty roky, kdy utrácíte za cigarety. Skvělé je také stanovit si nějakou odměnu. Pokud například denně kouříte dvacet cigaret, vaše roční úspora by byla přes 25 000 Kč. Za tuhle částku byste třeba mohli letět na dovolenou.

Nebuďte v tom sami

Svému okolí otevřeně řekněte, že chcete přestat s kouřením. Rodina i přátelé vás budou podporovat, a navíc vám pomohou si doopravdy nezapálit. Cítili byste se totiž před nimi hloupě, kdybyste si chtěli zapálit, a tedy nedodrželi, co jste si předsevzali.

Špatné ovšem není ani obrátit se na odbornou poradnu. Najděte si nějaké poradenské centrum ve vašem okolí, mnohé zdravotní pojišťovny dokonce na odvykání kouření přispívají. Je to pro ně lepší investice než vám platit léčbu veškerých nemocí z kouření. Chodit do poradny není ostuda, samovolně zvládne s kouřením přestat jen asi 3-5 % kuřáků, s pomocí zvenčí se však šance, že se vám to povede, zvyšuje i desetkrát!

Změňte svoje návyky

Jste zvyklí si zapálit například vždycky u snídaně? Změňte svůj snídaňový rituál. Pokud jste si vždy zapálili ke kávě, prostě si teď začněte vařit zelený čaj a u snídaně si přečtěte noviny nebo knížku, abyste se zabavili. Jestli jste si zapálili vždy po příchodu z práce, naučte se dělat něco jiného – třeba prohodit pár slov s rodinou, dát si jablko, žvýkačku, bonbon apod.

Začněte s elektronickými cigaretami

Skvělým nástrojem k odvykání kouření jsou také e-cigarety. Vy si totiž můžete vybírat náplně do elektronické cigarety s různým obsahem nikotinu. Jeho množství tedy lze postupně snižovat, i když by to nemělo být nijak drastické – doporučuje se snížit asi o 3 mg nikotinu za 3-6 měsíců. Na jakém množství nikotinu začít, zjistíte podle toho, kolik cigaret obvykle vykouříte. Prodejci vám poradí, jak vybrat nejlepší liquid vzhledem k vašim zvyklostem. Co se týče příchutí, sázkou na jistotu jsou tabákové i ovocné. Ty jistě ocení také vaše okolí, oproti klasickým cigaretám totiž krásně voní.

Tak hodně štěstí a nevzdávejte se!

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Seokonzult.cz

Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
SEO Specialista Tomáš Stýskala již od roku 2009 poskytuje služby optimalizace webových stránek, linkbuildingu a PR.
Tomáš Stýskala
Bruzovská 1840
738 01 Frýdek-Místek
Česká republika
info@seokonzult.cz