Divadlo Kámen a opera na festivalu NODO 2016

Ve středu 29. června 2016 uvede Ostravské centrum nové hudby světovou premiéru opery Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu.
Zadavatel: Divadlo Kámen | 21.6.2016 | Kultura, hudba, divadlo
Autor fotografie:
Šárka Těšík

Praha (Pressweb) - Ve středu 29. června 2016 uvede Ostravské centrum nové hudby v rámci festivalu NODO 2016 světovou premiéru opery Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu, jejíž libreto napsal dramatik a režisér Divadla Kámen Petr Odo Macháček.

Ostravský festival nové opery NODO 2016 představí šest inscenací zajímavých světových skladatelů, kterými jsou např. György Ligeti, Iannis Xenakis, Petr Kotík nebo nejmladší z nich Petr Cígler. Ten ve spolupráci s režisérem Petrem Odem Macháčkem vytváří operu zkoumající vztah mezi mužem, ženou a chřestýšem ve společném domě. „Osobitý styl Divadla Kámen se v celé opeře velmi silně projevuje a zrcadlí. Je to hodně minimalisticky pojatá záležitost, zdánlivě trochu od věci, která přitom velmi unikátně pracuje s napětím a dramatičností. Pro mě se jedná o velmi zajímavý způsob práce,“ říká skladatel a autor opery Petr Cígler.

Petr Odo Macháček poznamenává: „Jsem rád, když mohu tvořit na základě estetické vize (své) nebo dokonce na základě esteticky definovaného zadání (od jiného člověka). Petr Cígler se mi pokusil předložit svou estetickou koncepci pro ještě nevzniklou operní hudbu. Jeho vysvětlování jsem nějak pochopil a uchopil a vzniklo libreto obsahující zároveň i návrh inscenování. Pak jsem zase já vysvětloval Petrovi, jak to esteticky myslím (o vyslovitelných významech jsme příliš diskutovat nemuseli, zaprvé si v nich rozumíme a zadruhé nejsou klíčové). Potom přišlo období interakce (tj. další výměny názorů na estetiku i technické aspekty celého díla). A potom Petr skládal hudbu, a všechny nejasnosti se mnou dále vyjasňoval. A intenzivně spolupracujeme i při zkoušení. Z takového estetického jiskření mám velkou radost“.

Za základní estetický princip označují oba tvůrci interakci dvou zdvojených subjektů nebo objektů, občas vzájemně lehce posunutých – hlasů, zvuků, lidí, situací apod.

Kromě hereček a herců Divadla Kámen Zdeňky Brychtová, Lenky Chadimové a Vladimira Benderského se v opeře objeví také herec Jiří Šimek. Paralelně s nimi hrají a zpívají sopranistky Aneta Bendová, Eva Gieslová, tenorista Vojtěch Semerád a barytonista Josef Škarka. Orchestr Ostravská banda diriguje Ondřej Vrabec.

Další informace o opeře si můžete přečíst zde. Přímý přenos opery bude možné poslouchat na ČR2 Vltava, živý stream bude k dispozici na youtube zde.

Kontakt:

Helena Macháčková

helena.hedvika@divadlokamen.cz

775 718 470

 

Témata: premiéra | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Divadlo Kámen

Nekvasilova 625/2
186 00 Praha 8
Kontaktní osoba: Helena Macháčková
helena.hedvika@divadlokamen.cz
Obrázek uživatele Divadlo Kámen
Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo. Působí ve vlastním divadelním studiu pro 50 diváků poblíž stanice metra Invalidovna. Od roku 1999 hraje každoročně kolem 30 představení. Jeho zakladatelem a režisérem je Petr Odo Macháček. Divadlo Kámen se zaměřuje na originální formy moderní činohry... vice ›
Divadlo Kámen
Nekvasilova 625/2
186 00 Praha 8
Česká republika
info@divadlokamen.cz
Tel: +420 606 167 399, 606 604 875