Jaký je rozdíl mezi výkupem nemovitostí za hotové a klasickým prodejem?

Když chcete prodat svoji nemovitost a tápete v rozdílech mezi výkupem nemovitostí za hotové a standardním prodejem, přečtěte si tento článek.
Zadavatel: Miroslava Trojáková | 29.11.2019 | Reality, bydlení

V tom, jaké jsou rozdíly mezi standardní cestou prodeje nemovitostí a výkupem nemovitostí za hotové, stále ještě mnoho lidí nemá jasno. A přitom jsou odlišnosti poměrně znatelné. Stejně, jako mohou být znatelné ztráty, pokud uděláte chybu ve volbě postupu a zvolíte pro vás špatnou cestu. Každý z těchto dvou druhů prodeje je vhodný pro někoho jiného a každý má své výhody i nevýhody. V tomto článku se proto na tyto základní rozdíly podíváme.

Čím se vyznačuje klasický prodej nemovitosti a pro koho je vhodný?

Ten se vyznačuje především tím, že trvá déle. Je možné prodat nemovitost svépomocí nebo oslovit realitní kancelář. Než začnete, je třeba nechat odhadnout cenu, zpracovat energetický štítek, tzv. PENB, apod. Následně pořídit profesionální fotografie, vytvořit poutavý popis a vystavit inzeráty na internet. Poté je třeba čekat, až se někdo ozve, se zájemci si domlouvat a absolvovat prohlídky, odpovídat na jejich všetečné dotazy, atd. Když se pak konečně najde kupec, je potřeba domluvit všechny podrobnosti kupní smlouvy, sepsat ji a podepsat. Může se to zdát náročné, především časově. A to také je. Ale jak se říká: "Kdo si počká, ten se dočká.". A v případě prodeje nemovitosti standardní cestou se dočkáte nejvyšší možné prodejní ceny. Tato varianta prodeje je tedy vhodná pro ty, kteří mají na prodej čas a chtějí získat pokud možno co nejvíce peněz.

Co je to výkup nemovitostí za hotové a kdo by měl tuto variantu prodeje zvolit?

Na rozdíl od běžného prodeje je výkup nemovitostí mnohem kratší a celkově méně náročný. Stačí se obrátit na spolehlivou firmu, která výkup nemovitostí za hotové poskytuje. Oni se přijedou na vše podívat, jejich odhadce zdarma ohodnotí vaši nemovitost a poté, co vám sdělí cenu, se můžete sami rozhodnout, jestli je to pro vás zajímavé. Pokud ano, sepíšete s danou firmou smlouvu, čímž jim vaši nemovitost prodáte. Následně vám za to vyplatí peníze. Peníze v hotovosti můžete v tomto případě dostat už do 24 hodin. Je ale pravda, že prodejní částka je při výkupu zpravidla nižší, než by byla u klasického prodeje. Vykupující firma totiž na sebe bere riziko, že nemovitost následně neprodá se ziskem nebo dokonce že ji prodá pod stanovenou cenou. A toto riziko se zohlední právě v nabízené ceně. Kromě toho jsou z ceny odečteny i náklady firmy spojené s následným prodejem. Velkou výhodou je ale onen krátký časový interval, ve kterém se celá transakce uskuteční. A to navíc bez nutnosti něco fotit, absolvovat prohlídky, atd. Vzhledem k vyřízení prodeje za pár dní a výplatě hotovosti během i jen několika hodin je tento způsob prodeje vhodný především pro ty, kteří spěchají, protože potřebují co nejrychleji získat finanční prostředky. Zejména to ocení ti, kterým hrozí exekuce, nebo dražba dané nemovitosti. Díky rychle získaným finančním prostředkům vyplatí zástavu, dluhy na nájmu či z půjček nebo zaplatí jiné své závazky.

Témata: výkup nemovitostí za hotové | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Miroslava Trojáková

Kontaktní osoba: Miroslava Trojáková
Česká republika