I profil je ocelový nosník s univerzálním využitím

I profil je ocelový nosník
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 21.11.2023 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Lidový název traverza je dnes I profil neboli ocelový nosník s průřezem ve tvaru velkého písmene I. Jde o univerzální výrobek, který se používá více než sto let při výrobě ocelových konstrukcí nebo jako nosník pro betonové nebo cihlové stavby. V 19. a začátkem 20. století se výroba oceli zdokonalila a nastal boom železničních a silničních mostů z oceli. Zejména se využívaly profily I, H, L a U. Stavbu mostů urychlilo i to, že se předem připravovaly díly, které se na místě už jen spojovaly jako stavebnice. Zpočátku se ocelové profily spojovaly nýty, od poloviny 20. století se už ocelové díly jen svařovaly. Později převládla stavba mostů z betonu.

I profil je základ pro výrobu nejrůznějších konstrukcí

I profil, stejně jako další ocelové nosníky se dnes využívají pro výrobu nejrůznějších konstrukcí zejména pro velké průmyslové či skladištní haly a zemědělské přístřešky. Práce s nosníky je snadná, předem se vyrobí jednotlivé díly, které se poté přímo na místě svařují v konstrukci. Pro jejich opláštění a střechy se využívají sendvičové panely, které se skládají z vnějšího a vnitřního plechového pláště a tepelné izolace. Panely se připevní na konstrukci a hala je hotová. I profil může být tlustostěnný nebo tenkostěnný. Tlustostěnné nosníky se využívají pro venkovní konstrukce, tenkostěnné profily mají uplatnění při výrobě konstrukcí nejrůznějších zařízení nebo skladových regálů.

Do skupiny hutního materiálu patří mj. plechy, trubky i betonářská ocel

I profil patří do skupiny hutního materiálu, kam zahrnujeme například plechy, trubky a betonářskou ocel. Všechny tyto výrobky se uplatňují v mnoha oborech, například ve stavebnictví, chemickém, strojírenském a automobilovém průmyslu. Plechy mají využití v karosářském a klempířském oboru, trubky vedou tekutiny a plyny. Dělí se na svařované a bezešvé. Svařované trubky se používají zejména na výrobu lešení, různých přístřešků, podií a ramp. Široké využití má betonářská ocel. Jednotlivé ocelové tyče, tzv. roxory se svařují do různých tvarů a poté se prolévají betonem. Při betonování velkých vodorovných ploch se používají kari sítě.

 

Témata: I profil, ocelový nosník, profilová ocel, ocelové profily | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300