Ultrazvuky slouží k vyšetření vnitřních orgánů těla

Ultrazvuky kvalita a přesnost
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 20.5.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Pokud se lékař rozhodne vyšetřit vnitřní orgány těla s co nejmenším zatížením pacienta, volí tzv. ultrazvuky. Jsou to diagnostické přístroje využívající ultrazvuk. Tento vysokofrekvenční zvuk, který lidské ucho nezachytí, dobře prochází vodním prostředím, v němž je většina tělních orgánů. Na pomezí tkáně s různou hustotou se ultrazvuk částečně odráží a při zachycení jej lze převést na obraz. Ultrazvuková sonda vysílí frekvence v krátkých periodách a lze tak pořídit velmi dobrý obraz vnitřního orgánu. Touto metodou se vyšetřují například žlučník, játra, močový měchýř, varlata, prostata, srdce, cévy a také děloha s plodem.

Ultrazvuky nezatěžují pacienta

Při vyšetřování těla ultrazvuky se nejčastěji využívá zobrazovací metoda 2D neboli dvojrozměrné zobrazení. Jde o metodu, která je k pacientovi velmi šetrná a nijak ho nezatěžuje. A lékaři poskytne dostatečně přesný obraz vnitřního orgánu a chorobných změn. Ultrazvuky slouží ke sledování léčby, případně k přesnému zacílení odběru vzorku tkáně z postiženého místa. Ultrazvukový přístroj se skládá z vysílače s piezoelektrickým měničem, přijímače a sondy. Kůže pacienta, po níž lékař pohybuje sondou, se pokryje gelem, jenž usnadňuje průchod ultrazvuku.

3D zobrazení umožňuj určit brzy pohlaví dítěte

Ultrazvuky se velmi rozšířily v porodnictví, kde slouží k podrobnému zkoumání plodu a jeho umístění v děloze. Využívá se zejména 3D zobrazení, které poskytuje velmi přesný trojrozměrný obraz plochu v reálném čase. Principem je různý pohyb sondy, která kombinuje přímý, rotační či šikmý pohyb pod různým úhlem. Do přijímače se tak dostává velké množství odražených signálů, z nichž lze složit plastický třírozměrný obrázek. Ultrazvuky s 3D zobrazením umožňují zhruba ve 20. týdnu těhotenství určit i pohlaví dítěte.

 

Témata: ultrazvuky, Ultrazvuk, ultrazvuky s 3D zobrazením | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300