Výroba palet vyhází z českých i mezinárodních norem

Výroba palet dle českých i mezinárodních norem
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 19.2.2024 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Proč jsou u europalety důležité přesné rozměry? Při jejich vzniku to bylo proto, že rozměr 1200 x 800 mm odpovídal poměru ložné plochy železničního vagonu, takže při jejich ukládání se maximálně využila jeho plocha. Později se tomu přizpůsobily i kamiony, a tak se mohly europalety opakovaně využívat po celé Evropě. Jen lodní kontejnery tomu neodpovídají, protože vycházejí z angloamerických měr, ale někteří výrobci se tomu už přizpůsobují. Výroba palet se nedrží jen rozměrů europalety, české normy povolují tzv. standardní palety, které mají až deset rozměrů.

Výroba palet – dbá se především na kvalitu a bezpečnost

Výroba palet se dělí na vratné a nevratné. Technologie výroby je velmi podobná, stejně tak požadavky na kvalitu dřeva. Liší se jen v drobnostech. Nevratné palety mají větší toleranci v rozměrech, nosnost je stejná, ale chybí rozměr 1600 x 2400 mm povolený u vratných palet. Výroba palet obsahuje mnoho podmínek a dbá se na maximální bezpečnost. U obou druhů palet se namátkově kontrolují rozměry, hmotnost, kvalita použitého materiálu a správnost značení. Pevnostní zkouška se provádí pádem z výšky jednoho metru na roh palety. Pak se měří velikost uhlopříček, zda zůstaly stejné.

Paleta nesmí mít vlhkost dřeva vyšší než 22 procent

Výroba palet standardních podle českých norem v podstatě kopíruje mezinárodní normy pro europalety. Ať je to ve výběru dřeva a jeho kvalitě, tak i v rozměrech jednotlivých prken (přířezů, nosníků a svlaků), nosnosti i u použitého spojovacího materiálu. Víte, že na výrobu standardní palety o rozměrech 1200 x 800 mm je potřeba 11 přířezů, 9 špalíků a je spojena 78 speciálními hřebíky? Tato paleta váží 20 až 24 kilogramů a dřevo nesmí mít větší vlhkost než 22 procent. Bezpečnost se týká zejména stohování, to znamená ukládání palet na sebe. Povoleny jsou maximálně tři až čtyři vrstvy a spodní palety musí unést až 4000 kilogramů.

 

Témata: paleta, dřevěná paleta, výroba palet, paletový servis | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300