Africký mor prasat je riziko, které nelze podceňovat

Zadavatel: Státní veterinární správa | 20.2.2014 | Zemědělství, ekologie

Praha (Pressweb) - Již na počátku měsíce února (3. 2.) upozornila Státní veterinární správa všechny krajské veterinární správy, že je třeba být v úzkém kontaktu s chovateli prasat a farmově chovaných prasat divokých i s myslivci s ohledem na možné riziko zavlečení afrického moru prasat. Bylo totiž diagnostikováno několik případů v Litvě a nyní, v posledních dnech, hlásí polští kolegové, že byly diagnostikovány dva případy onemocnění divokých prasat při severovýchodních hranicích Polska, při hranicích s Litvou a Běloruskem.

Toto nebezpečné onemocnění, které prakticky vždy končí úhynem nakažených prasat, se pozvolna blíží od jihu k severu, přes území států Ruské federace a nyní ohrožuje z východu území EU. Na tuto skutečnost jsme upozorňovali již v loňském roce.

Proto také odbor zdraví zvířat Státní veterinární správy vypracoval leták shrnující základní fakta o africkém moru prasat a seznámil se všemi riziky a doporučeními i chovatele. Je mimo jiné k dispozici i na stránkách www.svscr.cz.

V ČR se nevyskytuje klasický mor prasat již prakticky 20 let a nikdo nestojí o to, aby sem byl zavlečen ještě nebezpečnější africký mor prasat. Při jeho objevení by bylo nutné postupovat stejně razantně, ne-li ještě razantněji. Uzavřít chovy, nakažené chovy likvidovat – a to vše by znamenalo velké ztráty pro chovatele a byla by to i velká zátěž pro státní rozpočet.

Proto je na místě připomenout všem chovatelům i myslivcům následující zásady:

Dodržovat zásady biologické bezpečnosti, tj. zamezit kontaktu s divokými prasaty, používat podestýlku a manipulovatelný materiál ze zdrojů, které jsou zabezpečeny před kontaktem s volně žijícími zvířaty a dodržovat zákaz zkrmování kuchyňských odpadů. Mmyslivci musejí u ulovených zvířat sledovat, zda se se u nich neprojevily příznaky onemocnění (malátnost, těžké dýchání, odmítání potravy, krvavý průjem, zvracení, cyanotická kůže), příznaky se podobají klasickému moru prasat, ale průběh je rychlejší. Patologickoanatomické změny: výrazné zvětšení sleziny na rozdíl od klasického moru prasat v mízních uzlinách, ledvinách a dalších vnitřních orgánech) Vzorky z nalezených uhynulých divočáků musejí myslivci odesílat na vyšetření do státních veterinárních ústavů.

Nákaza není přenosná na jiné druhy zvířat a ani na člověka.

Vakcinace proti této nákaze není možná, jednak neexistuje, jednak ani není legislativou povolena.

Bezprostřední riziko zavlečení afrického moru prasat do ČR v současné době sice neexistuje, ale vzhledem k pozvolnému šíření přes řadu blízkých zemí a zejména s ohledem na pohyb zvířat a vozidel je třeba s tímto rizikem počítat.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Témata: SVS ČR, africký mor prasat | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Státní veterinární správa

Slezská 100/7
Praha 2
Kontaktní osoba: Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí
mluvci@svscr.cz
+420 227 010 219
Obrázek uživatele SVS ČR
Státní veterinární správa České republiky (SVS ČR) je organizací, která ze zákona vykonává dozor nad zdravím zvířat, nad tím, aby nebyla týrána, nad zdravotní nezávadností potravin živičišného původu, nad ochranou našeho území před možným zavlečením nebezpečných nákaz nebo jejich nositelů. Přímo i... vice ›
Státní veterinární správa
Slezská 100/7
Praha 2
Česká republika
podatelna@svscr.cz
Tel: +420 27 010 142