P.F. na novoročním přání vymyslel český hrabě

P.F. na novoročním přání vymyslel český hrabě
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 19.11.2017 | Služby

Praha (Pressweb) - Hodně lidí si myslí, že zvyk posílat na Vánoce a k Novému roku novoroční přání vznikl ve Francii, ale to je velký omyl. Pletou je francouzská slova Pour féliciter, která se na novoročenkách často vyskytují. Znamenají asi „s blahopřáním“ a vymyslel je nejvyšší český purkrabí hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína. Údajně proto, že ho nebavilo navštěvovat tolik svých aristokratických přátel a osobně jim přát mnoho štěstí k Vánocům. Ale novoročenky mají dlouhou historii. Už ve starém Egyptě si lidé přáli štěstí a bohatství v novém roce a doprovázeli to různými dárky v podobě posvátného brouka skarabea.  

Novoročenky se poprvé začaly tisknout v roce 1841

Novoroční přání před vynálezem knihtisku byla malá umělecká díla vytvářená na hedvábí nebo mosazné destičce – obrázek doplňoval text přání. Slavný malíř Albrecht Dürer vytvořil roku 1499 provokativní novoroční přání v podobě Jezulátka, které drží zeměkouli. S vynálezem tisku se zvyk posílat přání k Vánocům rychle rozšířil zejména mezi bohatšími lidmi. Každý se chtěl ukázat, že si to může dovolit a tištěné kartičky se staly velmi oblíbenými. První blahopřejné lístky se prý začaly tisknout v roce 1841 ve skotském Edinburgu. Začaly se také prodávat vánoční pohlednice s nejrůznějšími motivy.

Novoročenky jsou často malá umělecká díla

Ať už vznikly novoročenky z lenosti nebo z výborného marketinkového nápadu, vydržely dodnes a nezadají si v ničem s nápady z minulosti. Dnes tyto výtvory obohacují různé tiskařské techniky, jako jsou termografie, horká ražba, reliéfní ražba, laserový výsek a digitální tisk. Umožňují, aby písmo či motivy byly plastické a vytvářely 3D efekt. U špičkových přání se využívají i různé barevné krystaly, které se zasazují do perleťového papíru. Není divu, že se v minulých desetiletích staly novoroční lístky předmětem sběratelské vášně.

 

Témata: novoroční přání, novoročenky, novoročenka | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300