Ultrazvuky je neinvazivní metoda vyšetření

Ultrazvuky neinvazivní metoda vyšetření
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 20.10.2022 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Lékaři se při vyšetření a léčbě snaží co nejvíce využívat tzv. neinvazivní metody. To znamená, že žádnými lékařskými nástroji nepronikají do těla, ale využívají speciální zobrazovací techniku, aby odhalili chorobu nebo poškození a pacienta vyléčily. Jednou z těchto metod jsou ultrazvuky. Jde o vysokofrekvenční zvuk, což je vlnění, které se vysílá do organismu a při nárazu do překážky se vrací zpět. Ultrazvukový přístroj poté z mnoha těchto odrazů dokáže zobrazit tkáň nebo orgán a zjistit příčinu pacientových potíží. Typickým příkladem využití této neinvazivní metody je vyšetření plodu těhotné matky.

Ultrazvuky se vyšetřuje břicho, hrudník i krk

Přístroji na ultrazvuky se nejčastěji vyšetřují srdce, cévy, hrudník, břicho a krční oblast. Výhodou tohoto vyšetření je, že je nebolestivé a jednoduché. Přestože se v lékařství ultrazvuky využívají více než půl století, dosud se neprokázalo, že by toto pro člověka neslyšitelné vlnění mělo na organismus nepříznivý účinek. V břiše se pomocí tohoto vyšetření dají zobrazit struktury jater, žlučníku, žlučovody, ledviny, močový měchýř i prostata. Při vyšetření srdce se ukáže velikost tohoto orgánu a průběh srdečních funkcí. Dá se zjistit průchodnost tepen a žil a přístroje odhalí i trombózu neboli ucpání cévy.

Oblíbené jsou ultrazvukové snímky plodů

Po zkušenostech těhotných žen, které mají možnost se s ultrazvuky setkat nejčastěji, a výsledkem jsou populární fotografie budoucích miminek v břiše, se lidé podrobují tomuto vyšetření velmi ochotně. Jedinou nepříjemností je, že místo, kde se pohybuje ultrazvuková sonda, musí být potřeno speciálním sonografickým gelem, který zlepšuje zobrazení. Gel je nedráždivý, nezanechává stopy a dá se po vyšetření snadno utřít. Existují i speciální vyšetření, při nichž se používá kontrastní látka, která se musí pacientovi píchnout do žil. U takového vyšetření je však nutný souhlas pacienta.

 

Témata: ultrazvuky, Ultrazvuk, výrobce ultrazvuky, Seiva | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300