Světový den plicní hypertenze v Praze

aneb stavte se darovat dech
Zadavatel: BON Media, s.r.o. | 19.4.2014 | Zdraví
Autor fotografie:
oficiální logo osvětové akce

Praha (Pressweb) - Již podruhé se Česká republika zapojuje do osvětové kampaně v rámci akce Světový den plicní hypertenze, která se tentokrát koná v samotném historickém centru Prahy, a to na Hradčanském náměstí již v sobotu 26. dubna 2014 od 10 h.

Plicní hypertenze (PH) je progresivní, potenciálně smrtelné onemocnění, postihující plicní cévy a srdce.   Podstatou choroby je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Existuje řada typů PH. Nejčastěji se však projevují podobně – postupně se zhoršující výkonností, dušností a únavností. Plicní arteriální hypertenze (PAH) je relativně vzácnou formou PH. Postihuje maximálně několik desítek pacientů z milionu. Mortalitou může PAH předčít i některé druhy onkologických onemocnění – včetně nádoru prsu a tlustého střeva. Příznaky PAH (nevýkonnost, dušnost, únavnost) většinou rychle progredují a bez léčby zakrátko pacienta invalidizují.  „Pacient většinou musí změnit své životní zvyky. Někdy musí opustit i své zaměstnání a omezit koníčky. Možnosti seberealizace jsou omezené, a to často vede k psychickým problémům a pocitu sociální vykořeněnosti,“ uvádí hlavní dopady nemoci Kateřina Nováková, předsedkyně Sdružení pacientů s plicní hypertenzí. 

Také tento rok zní heslo akce „Get breathless for PH“, volně přeloženo jako: „Daruj dech pro plicní hypertenzi“. Svůj dech mohou přítomní darovat na fitness strojích, které jsou zde nachystány a poté si nechat změřit saturaci (procentuální zásobení krve kyslíkem). Na místě budou k dispozici odborníci, kteří poradí jak se s nemocí co nejlépe vyrovnat. Vyvrcholením akce je hromadné nafukováním balónků. Partnery osvětového dne jsou společnosti Actelion a Bayer.

 

Název akce:       Sdružení pacientů s plicní hypertenzí – oslava Světového dne pro PH

Termín akce:     sobota 26. dubna 2014,  od 10 do 17h

Místo konání:    Hradčanské náměstí, Praha 1 – Hradčany (mapa)

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon rtg_srdce_plice.jpg168.01 KB
Témata: zdraví, plicní hypertenze, akce, event, program, kultura, Pražský Hrad, sport, osvěta | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

BON Media, s.r.o.

Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Obrázek uživatele BON Media
Komunikačně kreativní agentura s velkými nápady.
BON Media, s.r.o.
Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Česká republika
info@bonmedia.cz
Tel: +420 731 155 047