Paleta a její budoucnost

Jaká je budoucnost palety?
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 18.2.2019 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Jak dlouho se ještě budou využívat dřevěné palety neboli europalety? To asi nikdo nedokáže odhadnout, jisté je, že je to zatím nepřekonaná přepravní pomůcka, která ovládla prakticky celý svět. Poprvé se objevily v roce 1961 a byly určeny pro železniční přepravu. Tehdy si podnikatelé na železnici řekli, že by bylo vhodné využít maximálně ložnou plochu vagónu a rozměry palety tomu přizpůsobili. Nad nimi i dnes bdí železnice. Výrobcům europalet přidělují licenci národní železniční společnosti, které jsou členy Mezinárodní železniční unie – UIC.

Výroba palety podléhá přísné normě

Paleta má přesně dané rozměry -1200 x 800 x 144 milimetrů a přísné požadavky na kvalitu dřeva, vlhkost a i spojovací materiál. Existují mezinárodní a z nich odvozené národní normy pro výrobu palety a výrobní provozy kontrolují inspektoři. Tato přepravní podložka se také testuje na odolnost. Pouští se opakovaně na zem na hranu z výšky jednoho metru a po pádu se nesmí objevit žádná odchylka v daných rozměrech. Licencovaní výrobci označují své výrobky vypáleným logem EUR na špalíku. Na dalších špalících je značka železnice, která výrobu schválila, a také číslo, z něhož se dá určit výrobce i datum výroby. 

Nosnost palety je až 2 000 kilogramů

Přepravní paleta musí být natolik odolná, že se využívá opakovaně. Pendluje po celé Evropě, přepravuje se na ní prakticky veškeré zboží. Její nosnost záleží na tom, jak je zboží umístěno a rozloženo. Norma stanovuje nosnost až 2 000 kilogramů, pokud je zboží rovnoměrně a celoplošně rozmístěno na ploše podložky. A kolik palet se zbožím může být na sobě? Pouze tři. V takovém případě má spodní podložka maximální nosnost 4 000 kilogramů. Norma stanovuje i opracování přířezů a špalíků. Hrany ložné plochy musí být zkoseny, stejně tak špalíky. Veškeré díly jsou spojeny 78 speciálními hřebíky.

 

Témata: palety, europalety, dřevěné palety, paleta, výroba palet, výkup palet, europal | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300