Češi se naučili doplňovat vitamín D, zájem o "áčko" naopak klesá

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 19.2.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - 16. 2. 2018: Nejčastěji v lékárnách nakupujeme multivitamíny a vitamín C, naopak nejméně vitamín K a A. Právě vitamín A šel loni nejméně na odbyt, naopak na dračku šel vitamín D. Vyplývá to z analýzy internetového e-shopu Lékárna.cz.

„Donedávna neprávem opomíjený byl vitamín D. Jeho doplňování je právě v našem zeměpisném pásmu důležité, obzvlášť teď v zimních měsících,“ potvrzuje magistra Pavla Horáková, která vede tým lékárníků poskytujících rady zákazníkům Lékárny.cz prostřednictvím online chatu.

„Vitamín D se tvoří v našem těle především působením slunečního záření. V zimě slunce tolik nesvítí, chodíme zahalení ve vrstvách oblečení, takže se snižuje plocha kůže, kde může slunce působit. A ve stravě přijímáme vitamínu D málo narozdíl od obyvatel okolo Středozemního moře. Déčko je přitom důležité pro regulaci vápníku a fosforu a jeho nedostatek má vliv na měknutí kostí a u dětí způsobuje křivici,“ vysvětluje Pavla Horáková.

Zdá se, že funguje osvěta: prodej přípravků s vitamínem D meziročně vyrostl o 38 %.

Multivitamíny jsou sice nejprodávanější, ale jejich pozice se meziročně nijak zásadně nemění. Stejně tak celá kategorie vitamínů meziročně nijak nerostla. „Utrácíme za vitamíny zhruba stále stejně, jen naše ‚chutě‘ se mění,“ zjednodušeně shrnuje Ivana Broklová, analytička Lékárny.cz.

Z jednotlivých vitamínů lidé nejčastěji nakupují vitamín C. I ten v prodejích kopíruje trend celé kategorie: ve srovnání s předchozím rokem se prodalo víceméně stejné množství. Podle odborníků u zdravého člověka není nutné céčko doplňovat. „Čím více přijímáme vitamíny přírodní cestou, tím je to pro tělo přirozenější,“ říká Pavla Horáková. „Pokud nejsme nemocní a máme dostatečně pestrou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce, nevidím důvod doplňovat vitamín C uměle,“ dodává.

Třetinový propad zájmu meziročně zaznamenal vitamín A. „Celkově ho doplňujeme méně často než jiné vitamíny. Ze zdravotního hlediska je vhodnější jeho doplňování z přírodních zdrojů,“ doporučuje lékárnice Pavla Horáková.

Vitamínový žebříček

(podíly na celkovém prodeji, v kusech)

34 % multivitamíny

31 % vitamín C

17 % vitamín B ↓

5 % vitamín E ↓

3 % vitamín D ↑

2 % vitamín A ↓

::

Lékárna.cz s třetinovým podílem na trhu je lídrem v oblasti prodeje lékárenského sortimentu na internetu. Vznikla v roce 1999 jako informační portál o lécích, v roce 2003 se stala první českou online lékárnou. Od roku 2006 provozuje na Slovensku sesterský e-shop MojaLekáreň.sk, který přináší zhruba pětinu tržeb. V roce 2017 dosáhla obratu 498 milionů korun a zaměstnávala 70 lidí. Lékárna.cz je součástí obchodní skupiny Pears Health Cyber.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024