Pulzní oxymetry jsou součástí jednotek intenzivní péče

Pulzní oxymetry pro jednotky intenzivní péče
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 17.8.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Malé nenápadné přístroje, které poskytují lékařům důležité informace o stavu pacienta. To jsou pulzní oxymetry. Bez nich si už nelze představit práci na jednotkách intenzivní péče, operace či kontrolu pacientů po operacích. Přístroje z produkce firmy Seiva, se nasadí na prst a lékař má okamžitě informace z displeje na přístroji. Pulzní oxymetry měří tepovou frekvenci a nasycenost krve kyslíkem. Při nasazení se přístroj sám zapne, při sundání zase vypne. Je lehký, nepůsobí prakticky žádné omezení. Lékař či sestra má okamžitou kontrolu nad stavem pacienta a může se rozhodnout o případném dalším léčebném zákroku.

Pulzní oxymetry se dávají na prst nebo u novorozenců na chodidlo

Pulzní oxymetry pracují na principu měření průchodu světla v dobře prokrvené tkáni, což bývá většinou prst, ale dává se také na ušní lalůček nebo na chodidlo u novorozenců. Hemoglobin, což je protein, který transportuje v krvi kyslík, reaguje na červené a infračervené světlo. V přístroji jsou dvě diody pro červené a infračervené světlo, které svítí přes tkáň na senzor. Rozdílná intenzita při průchodu tkání určuje obsah kyslíku v krvi. Výsledná hodnota, kterou pulzní oxymetry ukazují, je vlastně poměrem kyslíkem nasyceného hemoglobinu k dalším formám krevního barviva.

Nižší nasycenost krve kyslíkem zvyšuje u novorozenců riziko úmrtí

Pulzní oxymetry jsou mimořádně důležité například u nedonošených novorozenců, kde nižní nasycenost kyslíkem může vést až k jejich smrti. Studie ve vyspělých zemích ukázaly, že kritická hodnota nasycenosti krve kyslíkem u nedonošených dětí byla pod úrovní 92 procent. Tyto nižší hodnoty zvyšují riziko úmrtí i další zdravotní komplikace. U dospělých pacientů pulzní oxymetry informují o snížení srdeční činnosti, při níž se k tkáním dostává méně kyslíku. Dalším vyšetřením, které to může potvrdit, je pořízení EKG záznamu.

 

Témata: oxymetry, pulzní oxymetry, oxymetr, SEIVA oxymetry | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300