Lavičky v našem městě – víte, jaké vydrží nejvíce?

Zadavatel: Wobsah s.r.o. | 18.4.2014 | Reality, bydlení

Praha (Pressweb) - Zaměřili jste se při svých toulkách po městě na to, kolik je v něm relaxačních zón, kolik je v něm míst k odpočinku a jak vlastně vypadají? Bohužel realita současných měst je na tom poměrně špatně. Ačkoliv mnohá z nich dala do realizací podobných projektů miliony, aktuální stav tomu vůbec neodpovídá. Zvláště lavičky dávno neslouží k tomu, k čemu by sloužit měly. Přitom je to dáno pouze tím, že si mnoho představitelů města myslelo, že je stačí postavit a dále se o ně nestarat. V tom případě ale zvolili špatný typ. Ačkoliv to mnoho laické veřejnosti neví, v souvislosti s městským mobiliářem existují typy, které jsou na údržbu naprosto nenáročné.

Litina – materiál, který zaručeně vydrží vše

Pokud bychom tedy měli zmínit jeden z materiálů, který zaručeně vydrží téměř vše, potom je to zcela určitě litina. Ostatně především v oblasti těžkého průmyslu je považována za jeden z nejkvalitnějších co do svých vlastností z hlediska pevnosti, tvrdosti a celkové odolnosti. A tak není divu, že dala litina základ kromě radiátorů a kamen i mnohým typům laviček.

Je to dáno také tím, že daný materiál lze poměrně dobře tvarovat a zhotovit tak jak jednoduché, tak i elegantní a oblé tvary. Litinové lavičky dokážou skvěle zapadnout do zvoleného prostoru a skvěle s ním korespondují. A pokud o prostorech mluvíme, jsou určené nejenom do vnitřních, ale samozřejmě i do těch venkovních, kde mohou vlastnosti svého materiálu projevit naplno.

Vydrží nejenom rozmary počasí, ale také řádění vandalů

Zatímco obyčejné a ne příliš kvalitní materiály tento boj velmi rychle vzdávají, litina zkrátka dokáže vydržet. Všimli jste si třeba, co nám tvrdili o venkovním plastovém nábytku? Skoro každý jsme si jej zejména v devadesátých letech museli pořídit, abychom ozkoušeli jeho nezničitelnost, ale pár let na zahradě jej snadno odkázalo do věčných lovišť. Litina odolá přímému a prudkému slunci, vysokým teplotám, sněhu, dešti, kroupám, mrazům či velkému větru. Stejně tak je odolná i vůči vandalům, jelikož k jejímu zničení by byla potřeba téměř nadlidská síla. A tak má i psychologický efekt, jelikož vandalové sami nemají zájem zkoušet její nezničitelnost.

Lavičky, o které není třeba pečovat

Je pravdou, že litina bývá často kombinována se dřevem, které je však díky svým vlastnostem poměrně odolné, ale přesto čas od času potřebuje alespoň nový nátěr nebo novou impregnační vrstvu. Jsou však i takzvané bezúdržbové lavičky, vyrobené často z různých kovových materiálů, které jsou následně doplňovány třeba zinkovou povrchovou úpravou. A i u těch je nejenom minimální riziko poškození, ale není u nich žádná nutnost jakékoliv složité údržby. A tak v principu jediné, co je občas potřeba, je jejich umytí. Stačí na pár vteřin využít tlaku vody a rázem je taková lavička jako nová.

Do měst ideální volba

Především města jdou v současnosti po různých experimentech opět tímto směrem, jelikož je i v jejich zájmu, aby se lavičky neprodražovaly druhotně častými údržbami. V případě, že se rozhodnou právě pro tuto lavičku, ocení to především všichni obyvatelé, kteří mají možnost v letních dnech vyrazit do parků, na vyhlídkyči cyklostezky, kde se mohou na jednu z těchto laviček pohodlně usadit, zavřít oči, poslouchat krásy přírody a nechat se hřát dokonalým sluncem.

Výběr? Více než obrovský

Jelikož zákazníci vyhledávají co nejkvalitnější a co nejodolnější řešení, je jasné, že na tento trend zareagovali také výrobci, v jejichž portfoliu jsou varianty od těch nejjednodušších po sofistikované modely. A díky internetu se můžete snadno inspirovat tím, co by mohlo patřit k vaší obci nebo zahradě.

Témata: lavička, lavičky, bezúdržbové lavičky

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.