Svítá na lepší časy? Stavební materiály lehce zlevňují

Zadavatel: Janák Karel | 1.8.2022 | Reality, bydlení

Kdo se v poslední době rozhodl stavět nebo rekonstruovat, musel se smířit s výrazně vyššími cenami stavebních materiálů. Dramatický růst o desítky až stovky procent provázela panika, kterou vystřídala rezignace. Nyní se zdá, že se náklady stavebníků opět o něco sníží. Stavební materiály začaly zlevňovat.

Poslední měsíce byly pro spoustu stavebních firem složité. Klesly marže a některé projekty musely být rozděleny na etapy, případně byly rovnou pozastaveny. Nyní se však růst cen stavebních materiálů konečně zastavil a mnohé dokonce zlevnily – byť spíše o jednotky procent.

Odborníci, kteří pracují pro pražské stavebniny HAMAX, však upozorňují, že vývoj cen stavebních materiálů půjde ruku v ruce se situací na energetickém trhu. Pokud ceny energií nepůjdou dolů, výrobci nebudou schopni dále zlevňovat. V horším případě naopak hrozí, že ceny stavebních materiálů opět vyletí vzhůru.

Stavební firmy přesto současnou situaci nevnímají jako kritickou. Například Jan Hasík, majitel firmy HSF System, uvedl, že pro jejich firmu bylo komplikovanější období 2009-2010, kdy se jejich segment zcela zastavil.

Podle Hasíka někteří výrobci stavebních materiálů „využili efekt situace“ a navýšili ceny, i když nemuseli. Výjimkou tak nebyly ani čtyřnásobně dražší položky. Právě ty teď zlevňují nejvíce.

Ještě o něco pozitivněji vidí vývoj cen stavebních materiálů jednatel marketingové agentury NETION Petr Novák. Podle jeho slov již stavebniny levně nabízí více položek, než je vidět z grafů – ty se totiž vykreslují až zpětně. Rychleji se však zlevňovat nemůže, protože prodejci často drží skladem poměrně velké množství materiálů, které nakoupili za vyšší ceny – a logicky nechtějí prodávat se ztrátou.

Novák dodal, že se podle něj ceny stavebních materiálů nevrátí na úroveň z předchozích let, ale prostor na další zlevňování v segmentu stále je – další zdražování by naopak bylo neopodstatněné.

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon pressweb.cz_hamax_01.jpg40.61 KB

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Kontaktní osoba: Janák Karel
janak@jakopes.cz
Služby PR, reklamy a linkbuildingu na internetu.