Profilová ocel nahradila obří sloupy a kamenné zdi

Profilová ocel
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 16.10.2019 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Mezi nejprodávanější artikly hutního materiálu patří profilová ocel. Využívá se nejen pro výrobu malých konstrukcí, jako jsou kotce pro zvířata nebo sklepní kóje, ale zejména ve stavebnictví. Základní nosné prvky se už nestaví z kamene či cihel, ale z ocelových nosníků. Právě objev tvarované ocele umožnil stavět i velké stavby bez toho, aby je podpíraly obří sloupy nebo silné zdi. Díky oceli, která je subtilnější, ale velmi odolná vůči tlaku, je tak možné využít větší prostor. Ještě pevnější materiál vznikne spojením oceli a betonu. Vzniklý železobeton umožnil stavět mrakodrapy a velká vodní díla.

Profilová ocel se vyrábí válcováním za tepla i za studena

A jak se profilová ocel vyrábí? Z ocelových polotovarů na válcovacích stolicích válcováním za tepla i za studena. Jde o složitý proces, při němž se deformuje struktura ocele, která získává nové fyzikální vlastnosti. Pod vysokým tlakem se formuje ocel do trubek, tyčí a různých profilů. Kategorie profilová ocel jsou tyče s průřezem podle velkých písmen I, T, U a H. Základem jsou rovnoramenné průřezy, další varianty jsou s rameny různě dlouhými. Projektanti vybírají vhodné profily podle toho, k čemu budou sloužit a jaké nároky jsou kladeny na nosnost materiálu.

Další druhy hutního materiálu? Trubky, plechy, jakly i betonářská ocel

Hutní materiál nejsou jen ocelové profily. V nabídce například firmy Technimat Teplice, která má pobočky v dalších krajích, jsou trubky, plechy, jakly i betonářská ocel. Například trubky mohou být svařované nebo bezešvé. Vyrábějí se válcováním za tepla i za studena, nebo tažením. Bezešvé trubky o vysoké přesnosti slouží pro vedení kapalin v hydraulických systémech. Betonářská ocel jsou různé tyče s výstupky podél obvodu, kterým se říká žebrování. Slouží pro pevnější spojení ocele a betonu. Nevadí ani, když je betonářská ocel mírně zkorodovaná, ocel má tak větší plochu a lépe se s betonem spojí.   

 

Témata: profilová ocel, ocelové profily, tyče, kari sítě, trubky, ocel, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300