Ocelové profily se rozlišují podle průřezu

Ocelové profily
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 16.7.2023 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Průřezy ve tvaru velkých písem I, H, T a U? Ano, jsou to nejběžnější ocelové profily. Kromě základních profilů jsou v nabídce většiny firem další varianty, které se liší velikostí ramínek průřezů a označují se například jako HEAP, HEA, IPE či UPE. Tyto produkty slouží pro výrobu různých ocelových konstrukcí do interiéru i exteriéru. Projektant podle hmotnosti stavby a její funkce volí vhodný průřez ocelového profilu a jeho rozměry. Ty pak určují nosnost celé konstrukce. Stavby z ocele, přesněji ocelových profilů jsou výhodné, protože se s díly dobře pracuje, snadno se zkracují, svařují či spojují dalšími spojovacími prvky například šrouby či nýty.

Ocelové profily jsou otevřené a uzavřené

Výše uvedené ocelové profily jsou označovány jako otevřené. V sortimentu profilů existují ještě uzavřené, tzv. jakly či jekly, které mají čtvercový nebo obdélníkový průřez. Dělí se ještě na tenkostěnné a silnostěnné. Tenkostěnné uzavřené ocelové profily se uplatňují při výrobě lehkých konstrukcí v interiérech nebo jako díly pro opláštění různých zařízení a v nábytkářském průmyslu. Silnostěnné jekly jsou vhodné pro konstrukce průmyslových hal a sportovních objektů. Dnes se ocelové konstrukce využívají také při výstavbě rodinných domků, umožňují totiž odvážné architektonické kreace.  

Ocel válcovaná za studena je odolnější a tvrdší než vyráběná za tepla

Nosníky či traverzy jsou zlidovělé názvy pro ocelové profily. Vyrábějí se ve válcovnách válcováním za tepla či za studena, nebo podélným svařováním. Ocel válcovaná za studena vyžaduje více pracovních úkonů, ale dosahuje se u ní vyšší přesnosti rozměrů, je odolnější i tvrdší než výrobky válcované za tepla, ale také dražší. Díky přesným rozměrům se využívá v nábytkářském průmyslu, u elektronických zařízení a v automobilovém průmyslu. Kromě ocelových profilů patří do hutního materiálu i trubky, plechy a betonářská ocel.

 

Témata: ocelové profily, profilová ocel, hutní materiál | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300