Ultrazvuk je šetrná metoda vyšetření

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 17.7.2017 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Ultrazvuk je zkrácený název pro ultrazvukové vyšetření ve zdravotnictví. Metoda využívá různou odrazivost měkkých tkání, když jimi prochází ultrazvuk generovaný vysílačem. Část ultrazvukového vlnění se vrací zpět do přijímače a vytváří na displeji obraz. Pro laika je tento obraz nesrozumitelný, ale odborník z něj dokáže vyčíst chorobné změny na orgánech. Ultrazvuk se používá na vyšetření orgánů v břiše, srdce, štítné žlázy, prostaty, v ortopedii a zejména v gynekologii. Jde o velmi šetrnou metodu vyšetření, při níž lékař sleduje orgány online.

Ultrazvuk sleduje vývoj plodu v děloze

V porodnictví je ultrazvuk používán pro sledování vývoje plodu. Zatím nebylo zjištěno, že by ultrazvukové vlnění nějak ohrožovalo matku či dítě, ale i tak se provádí u těhotné jen čtyři ultrazvuková vyšetření. První ultrazvuk kontroluje uhnízdění vajíčka v děloze, druhý ultrazvuk sleduje miminka v 11. až 14. týdnu, poslední ultrazvuk se provádí mezi 30. a 32. týdnem. Přístroje se 3D a 4D ultrazvukem dokáží vykreslit obraz dítěte velmi přesně, rodiče si z takového vyšetření často odnáší domů obrázek, případně video jejich dítěte.

Ultrazvuk se používá i při operacích

Diagnostické přístroje na ultrazvuk disponují vynikající kvalitou zobrazení. Bývají přenosné nebo na kolečkách. Mají piezoelektrický krystal, který vyvolá vlnění o vysoké frekvenci. Člověk ultrazvuk nemůže slyšet. Ultrazvukové vyšetření se provádí většinou v klidu, ale je možné i při zátěži. To je obvyklé například při vyšetření srdce. Ultrazvuk pomáhá odhalit změny v tkáních i při průtoku krve například při operacích srdce a jícnu. Ultrazvuková sonda se do těchto orgánů přímo zavede. Špičkovým ultrazvukovým přístrojem je například Philips CX50 XMATRIX, který má speciální plochý LCD displej s velkým rozlišením. Poskytuje i 3D obrázky.

 

Témata: Ultrazvuk, přístroj ultrazvuk, EKG | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300