I profil patří k nejrozšířenějším ocelovým nosníkům

I profil patří k ocelovým nosníkům
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 16.5.2022 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Tradiční cihly se zanedlouho stanou už jen zajímavým historickým materiálem. Jen se podívejte kolem sebe! Daleko jednodušší a rychlejší je stavět ocelové konstrukce, které se doplní už sendvičovými panely, kde je tepelná izolace a finální povrch. Ocelové konstrukce se skládají z ocelových profilů. Mezi stavebníky oblíbený je i profil, známý jako traverza, ale také další profily s průřezem podle velkých písmen U, H a L. Jde o tzv. otevřené profily, ale uplatňují se také uzavřené ocelové profily neboli jakly či jäkly. Tyto nosníky se spojují především svařováním, ale také šrouby a dříve také nýty.  

I profil lze ohýbat, řezat i svařovat

Výhodou ocelových nosníků, kam patří také i profil, je velká nosnost, snadná zpracovatelnost (je možné je řezat, ohýbat, svařovat) a také to, že zabírají oproti zděným sloupům málo místa. Díky ocelovým profilům se stavějí haly s velkým rozpětím. Některé světové stadiony mají rozpětí větší než 300 metrů. Viděli jste například staré cihlové sklady, kde podpěry ze zdí a sloupů hodně překážejí. Moderní haly umožňují maximálně využít zastavěný prostor. Zda pro konstrukci uplatnit i profil nebo nosníky s jiným průřezem, záleží na účelu stavby i charakteru výplňových panelů či opláštění. 

Ocelový profily se vyrábějí válcováním za tepla i za studena

Ocelové nosníky, jako je například i profil, se vyrábějí válcováním za tepla i za studena. Při válcování za tepla se surový materiál zahřeje na teplotu, která odpovídá 70 procentům teploty tání oceli, a poté prochází řadou válcovacích stolic, než dostane výrobek požadovaný tvar. Při válcování za studena, při němž teplota dosahuje je 30 procent teploty tání ocele, je zapotřebí asi desetkrát větší síly na tváření, což zvyšuje spotřebu energie. Hotový výrobek má však přesnější rozměry, větší pevnost i kompaktnější povrch, protože při zpracování se mění i struktura ocele.  

 

Témata: I profil, ocelové nosníky, hutní materiál, tyče, trubky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300