Městská knihovna v Praze - pobočka Novodvorská otevírá

Pobočka Novodvorská: knihovna přesně tam, kde má být. Už 48 let.
Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 17.3.2015 | Kultura, hudba, divadlo
Dálky, J. Novák
Autor fotografie:
Archiv MKP

Praha (Pressweb) - Sídliště Novodvorská vzniklo na území Prahy 4 v 60. letech 20. století. Autory územního plánu pro novou zástavbu na polnostech mezi Lhotkou a Braníkem byli architekti Aleš Bořkovec a Vladimír Ježek. Kromě obytných domů plán počítal i s tzv. občanskou vybaveností, tedy službami, které obyvatelé k pohodlnému životu potřebují. Kromě obchodů, malých provozoven, kulturního domu nebo kina (známé kino KOSMOS) byla v plánu i knihovna.

Knihovna Novodvorská zahájila provoz v roce 1967. Po šesti letech provozu se přestěhovala do nově dokončeného objektu Kulturního domu Novodvorská, kde ji veřejnost najde dodnes. V letech 2000-2001 prošla rekonstrukcí spojenou s přechodem od papírových knihovnických agend na počítače. A v roce 2013 bylo rozhodnuto o její revitalizaci spojené s výměnou podlahové krytiny i interiérového vybavení. Knihovna se ve slušivém převleku čtenářům otevře v pondělí 23. 3. 2015 ve 13.00.

Zadání bylo celkem jasné – prostor rozšířit, prosvětlit, zútulnit a odstranit dnes již zastaralé prvky jako např. vestavěné regálové skříně. Architekt se proto rozhodl prostor barevně oživit kombinací modré a oranžové a zóny pro různé věkové skupiny návštěvníků oddělit různým typem vybavení. Děti mají svůj koutek se sedacími vaky a kostkami, mládež koutek v africkém stylu s taburety a dospělí pohodlná ratanová křesílka. Svůj prostor k posezení s knížkou i kamarády si tak v knihovně najde každý.

Volný výběr nabízí 20 000 svazků knih, noviny, časopisy a široký výběr mluveného slova. U výpůjčního pultu budou k dispozici i brýle k zapůjčení, pro případ, že si někdo doma zapomene své vlastní. Celý prostor knihovny je pokryt připojením k internetu. Kromě wifi je internet dostupný i prostřednictvím pěti pevných stanic. Knihovna také naváže na svoji předchozí spolupráci se školami a nabídne možnost návštěvy tematických pořadů například o strašidlech, Astrid Lindgrenové nebo Janu Werichovi.

Sídliště Novodvorská představuje dobrý tip na vycházku za tzv. vetřelci a volavkami, tedy uměním z předrevoluční éry umístěným do volného prostoru. Jeden objekt stojí přímo naproti vstupu do Kulturního domu Novodvorská, a tedy i před knihovnou. Jedná se o dílo Dálky Jiřího Nováka, které bylo na sídlištní náměstí instalováno v roce 1969.

Dopravní spojení: z metra Kačerov autobusem č. 106 a 196 do zastávky Sídliště Novodvorská, knihovna je umístěna v prvním patře Kulturního centra Novodvorská.

 

Otevírací doba: PO 13-19, ÚT 9-16, ST, ČT 12-19, PÁ 9-16

 

Témata: knihovna, Sídliště Novodvorská | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555