Kam investovat volné peníze

Zadavatel: Creative Digitus | 17.2.2021 | Finance, ekonomika

Máme-li volné peníze, měli bychom začít přemýšlet, jak je zhodnotit, protože pokud nám budou ležet na běžném účtu, ztrácí svoji hodnotu inflací. Možností, kam investovat peníze, je však mnoho a je potřeba vzdělávat se ve finanční gramotnosti. Pojďme se podívat na to, do čeho investovat, abychom nechali volné peníze pracovat.

Spořící účet

Jistě se vám jako první metoda nabízí spořící účet. To vám ale nijak nepomůže, protože peníze se tam zhodnocují jen minimálně a mnohem pomaleji, než jak roste inflace.

Akcie

Pokud se pouštíte do akciového trhu, nejbezpečnější jsou pro vás akcie velkých nadnárodních firem, které mají dlouholetou existenci a jejichž hodnota se dlouhodobě zvedá. Anebo můžete zkusit dividendové akcie. Lidé také často volí variantu investic do start-up projektů, které mají potenciál rychlého růstu, ale vyšší míru rizika.

Dividendové akcie

Rozdíl mezi akciovým a dividendovým akcionářem je, že u dividendových akcií nehraje moc velkou roli vývoj ceny akcie, nýbrž výše dividendy vyplácené danou firmou. Je proto důležité vybrat si firmu, která vyplácí dividendy již dlouhou dobu, a to ve stabilní nebo rostoucí výši.

ETF fondy

ETF fond vám nabízí rozdělit vaše peníze do několika různých firem, pokud se necítíte na to, investovat sami do konkrétních akcií. Umožňují tak stabilní a dlouhodobý zisk.

Kryptoměny

Jejich cena se mění každou minutou a je důležité udělat si detailní analýzu toho, jaký má daná kryptoměna cíl a jaké jsou znaky vývoje její ceny (vypozorované z minulosti), abyste nepanikařili díky její volatilitě. Kryptoměny vám mohou při správném nákupu zajistit až pohádkové bohatství.

Ne zřídka se ale stává, že tato vidina přivedla investory ke krachu, protože jim nerozuměly. Proto je důležité nepodceňovat jejich temperament. Obecně se jako „král kryptoměn“ označuje Bitcoin, který tuto éru započal v roce 2008.

Kryptoměna Bitcoin vznikla jako reakce na celosvětovou ekonomickou krizi a je některými vnímán jako platidlo budoucnosti nebo „digitální zlato“. Investice do bitcoinu je stále přitažlivější především pro mladou geenraci miléniálů. Čím dál častěji nad zhodnocením peněz v kryptoměnách však přemýšlí i další investoři, a to včetně velkých investičních fondů. Už i některé společnosti (např. Tesla či Microstrategy) koupily Bitcoin, aby se zajistily vůči dolaru, který se každým rokem znehodnocuje.

Témata: investice, peníze, bitcoin, kryptoměny, akcie, finance, jak investovat | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Creative Digitus

Česká republika