Globální pokles výroby oceli zdražuje materiál pro české stavebnictví

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 17.2.2021 | Stavebnictví

Jihlava (Pressweb) - 17. 2. 2021: Výrobci oceli v reakci na nižší poptávku automobilek vyvolanou koronavirovou pandemii snížili výrobu. To se nyní začíná projevovat v českém stavebnictví ‒ přiškrcený trh reaguje rapidním nárůstem cen pozinkovaného materiálu.

„Jedná se především o výrobky určené k suché výstavbě ze sádrokartonů, tedy o pozinkované profily, citelné zdražení se týká i kari sítí do základu staveb. Jejich ceny od prosince vyrostly o třicet až pětatřicet procent,“ potvrzuje Miroslav Pauser, vedoucí jihlavské prodejny stavebnin START Zelený.

Někteří dodavatelé podle něho už omezují nebo dokonce pozastavují dodávky materiálu, který se stává nedostatkovým. „Od března má jít cena výš o dalších deset až patnáct procent,“ upozorňuje šéf prodejny.

Nedostatek ocelového materiálu podle Miroslava Pausera může vést k dalšímu růstu. „Náhrada oceli vlastně není možná. Kdyby úplně teklo do bot, dá se použít střešní laťování, ale to není vždycky vhodné, protože dřevo se kroutí a pracuje, příčky by mohly praskat a navíc pak nemají protipožární odolnost,“ vysvětluje vedoucí prodejny.

Cena oceli roste nejenom kvůli omezení její výroby, ale navíc ji dramaticky zvyšuje i zdražování lodní dopravy z Číny.

Podle Miroslava Pausera mají stavebniny pro běžný prodej zatím dostatečné zásoby zhruba na čtyři měsíce. „Stihli jsme se včas předzásobit, proto jsme zatím zvyšovali ceny jenom zhruba o patnáct procent,“ uzavírá vedoucí jihlavské prodejny.

::

Rodinná firma START Zelený podniká ve stavebnictví už od roku 1990. Zaměřuje se zejména na oblast pozemního stavitelství: bytová a administrativní výstavba, rekonstrukce památkově chráněných objektů, snižování energetické náročnosti budov a realizaci vodohospodářských projektů. Podnik provozuje i vlastní prodejny: stavebniny v Jihlavě a v Brtnici, kde sídlí, a tamtéž prodejnu a servis zahradní a malé zemědělské techniky Stihl. Firemním cílem je nabízet co nejširší a zároveň nejkvalitnější škálu produktů a služeb, příznivé ceny, kvalitní servis a odborné poradenství.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024