Jakly nahradily monumentální sloupy

Jakly
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 17.2.2020 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Pro konstrukce v exteriéru a interiéru se z hutního materiálu používá profilová ocel nebo jakly. Profilová ocel je v základu tyčovina zformovaná do tvaru odpovídajícímu průřezu podle velkých písmen I, T, U a L. Při nižší hmotnosti a prostorové velikosti jsou vynikajícím nosným materiálem. Určitě znáte monumentální stavby ze starověku s mohutnými sloupy nebo se širokými zdmi. Dnes stejnou váhu unesou subtilnější ocelové nosníky. Nejenže šetří materiál, ale zároveň umožňují využít podstatně větší prostor. Ocel zvládá i široké rozpětí konstrukcí, což oceňují investoři u velkých skladových či průmyslových hal.

Jakly se spojují svařování, šrouby a nýty

Dalším nosným hutním materiálem jsou jakly. Je to profilová ocel s uzavřeným čtvercovými nebo obdélníkovým průřezem. Jakl se liší velikostí průřezu, ale také tloušťkou stěn. Vyrábí se ve válcovnách z materiálu, který je dobře svařitelný. Ale jakly se dají spojovat i šrouby a nýty. Znáte jistě slavné fotografie Brooklynského mostu, ale i jiných mostních konstrukcí, které se ve své době spojovaly zejména nýty. Nýtování má některé výhody, například se jednotlivé díly rychle a přesně sestavují, nemusí se obrušovat a upravovat pro svařování.

Ideální pro drobné konstrukce? Čtvercové a obdélníkové jakly

Někdy se do sortimentu jakly zařazují i profily otevřené s průřezem L. Častěji se však tyto průřezy profilové oceli najdou pod názvem úhelníky. Čtvercový či obdélníkový jakl nachází uplatnění ve výrobě různých lehčích venkovních i vnitřních konstrukcí.  Využívají je výrobci konstrukcí pro solární panely, díly se přesně řežou autogenem nebo elektrickou pilou a na místě svařují.  Hodí se i pro konstrukce nábytku, různé přístřešky, zahradní domky a skleníky. Do kategorie hutního materiálu patří ještě trubky, plechy a betonářská ocel.

 

Témata: jakly, jakl, hutní materiál, profilová ocel, ocelové profily, jakl dodavatel | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300