České stavebnictví ohrožuje nedostatek zahraničního cementu

Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 13.6.2019 | Stavebnictví

Brtnice (Pressweb) - 14. 6. 2019: Už dvakrát v letošním roce vyletěla nahoru cena cementu dodávaného ze zahraničí. Dodací lhůty se mnohonásobně prodlužují. Nejvíce se s nedostatkem potýkají v severních Čechách a na Moravě. Na vině je stavební boom v Německu a Polsku.

Naposledy vyrostla cena o padesát korun na tunu začátkem června, od začátku roku jde o druhé zvýšení, celkově o 150 korun. Takové navýšení představuje osmiprocentní růst.

Dodací lhůty se protáhly z obvyklých dvou dní na dnešních pětadvacet dnů. Dodávky některých druhů cementu zahraniční výrobci do konce roku zcela odvolali. „Někteří výrobci pozastavili dodávky do zahraničí, protože kapacitně nestíhají uspokojit vlastní trh,“ říká Zdeněk Brussmann, vedoucí prodejny stavebnin firmy Vlastimil Zelený ‒ START v Brtnici.

„Díky tomu, že jsme měli informaci včas, stihli jsme se předzásobit. Zatím máme dostatek cementu zhruba na dva měsíce, další objednávky máme potvrzené. Dá se ale čekat, že trh bude na nedostatek reagovat cenou,“ dodává vedoucí prodejny.

Samotná firma Vlastimil Zelený ‒ START těží z toho, že odebírá většinu cementu od tuzemského výrobce Českomoravský štěrk, který letos cenu zvyšoval zatím jenom jednou a zboží dodává v běžných dodacích lhůtách.

Podle červnových údajů Českého statistického úřadu stavebnictví v dubnu zpomalilo svůj růst na 8,9 % oproti březnovému 12% tempu.

::

Rodinná firma Vlastimil Zelený ‒ START podniká ve stavebnictví už od roku 1990. Zaměřuje se zejména na oblast pozemního stavitelství: bytová a administrativní výstavba, rekonstrukce památkově chráněných objektů, snižování energetické náročnosti budov a realizaci vodohospodářských projektů. Podnik provozuje i vlastní prodejny: stavebniny v Jihlavě a v Brtnici, kde sídlí, a tamtéž prodejnu a servis zahradní a malé zemědělské techniky Stihl. Firemním cílem je nabízet co nejširší a zároveň nejkvalitnější škálu produktů a služeb, příznivé ceny, kvalitní servis a odborné poradenství.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024