Ocelové profily se liší průřezem

Ocelové profily
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 15.3.2020 | Služby

Praha (Pressweb) - Jestliže ve starověku byly základem velkých staveb dřevo a kámen, dnes je to ocel a beton. Pro velké konstrukce se používají ocelové profily. Jde o tyčovou ocel různého průřezu. Nejčastěji se v nabídkách oceláren setkáme s průřezy podle velkého písmena I, T, U a H a jejich odvozenin, které se odlišují i nestejnou délkou ramen. Podobné použití mají uzavřené profily, kterým se říká jekly nebo jakly. Tenkostěnné jekly se uplatňují například ve výrobě drobných konstrukcí počítačových skříní a serverů nebo i v nábytkářském průmyslu.

I tenčí ocelové profily snesou velkou zátěž

Projektanti rádi navrhují stavby, kde jsou ocelové profily. Umožňují totiž vytvořit velké rozpětí střechy, protože ocel zvládne velké zatížení. Je nutné ale zvolit takovou tloušťku ocele i její profil, aby stavba měla dostatečnou nosnost i v kritickém období, kdy sněží a střecha musí unést opravdu velkou zátěž. Ocelové profily nahradily kamenné sloupy i bytelné zdi z cihel. Jejich nevýhodou bylo, že spotřebovaly objemově hodně materiálu a zabíraly velký prostor, který by se dal využít jinak. Dnešní skladové haly, kde se uplatňuje ocelová konstrukce, umožňují využít prakticky celý obestavěný prostor. 

Betonářská ocel má typické žebírkování

Hutní materiál, do něhož patří i ocelové profily, se vyrábí v ocelárnách. Surová ocel se dodává v ingotech a dále se zpracovává na trubky, profilovanou ocel, plechy a betonářskou ocel. Slouží k tomu válcovací stolice, kterými prochází ocelový polotovar a za tepla i studena se z něj válcuje požadovaný výrobek. Betonářská ocel má typický povrh, tzv. žebírkování, které umožňuje pevnější spojení ocele a betonu. Ocel tak získá větší plochu, s níž se beton propojí. Na závadu není ani mírná koroze, která dodává oceli ještě větší plochu. Žebírkování mají nejen silné tyče, tzv. roxory, ale i sítě svařované z tenkých drátů.

 

Témata: ocelové profily, profilová ocel, hutní materiál, betonářská ocel, kari sítě, sítě do betonu | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300