Tepelné čerpadlo je technologie, která má pro domácnost největší smysl, ukázal průzkum

Většina rodin přesto stále vytápí a ohřívá vodu jiným způsobem
Zadavatel: e.vox, spol. s r. o. | 1.6.2020 | Reality, bydlení

Praha (Pressweb) - 1. 6. 2020: Ze seznamu technologií, které dnešní domácnosti běžně využívají, má největší smysl tepelné čerpadlo. A také je v části populace spjaté s technologiemi považováno za nejperspektivnější řešení. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro STIEBEL ELTRON uskutečnila agentura STEM/MARK.

Za nejsmysluplnější ze zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie lidé považují tepelné čerpadlo (27 %) těsně následované fotovoltaickými panely a bateriemi na ukládání energie (26 %). Trojkou jsou zařízení pro chytrou domácnost (16 %) a pro desetinu dotázaných je to klimatizační jednotka. Podle téměř osmi procent lidí mezi zařízení, která mají pro domácnost smysl, nepatří žádné z uvedených a čtrnáct procent dotázaných neumělo odpovědět.

„Je vynikající, že nejenom odborníci, ale i laická veřejnost vnímají tepelná čerpadla jako perspektivní technologii,“ říká Dana Stloukalová, marketingová manažerka firmy STIEBEL ELTRON, která v segmentu tepelných čerpadel patří k lídrům trhu. „Na druhou stranu průzkum ukázal, že v jejich využívání jsou pořád velké rezervy,“ dodává šéfka marketingu.

Tepelná čerpadla totiž sice s dvanácti procenty patří ze všech jmenovaných moderních technologií k těm, které domácnosti nejčastěji používají, 70 % ale nepoužívá žádnou z nich.

Topíme plynem, vodu ohřívá bojler

Teplou vodu v domácnostech nejčastěji dodává zásobníkový ohřívač (34 %), zatímco jen v pěti procentech případů ji připravuje tepelné čerpadlo. Vytápění domů a bytů ve 34 % zajišťuje plyn, podobně silně si stojí centrální zásobování teplem, zatímco tepelné čerpadlo uvedla jen čtyři procenta domácností.

„S rostoucími cenami energií bude stále důležitější skutečnost, že provoz tepelného čerpadla vyjde daleko levněji, protože spotřebovává jen čtvrtinu neobnovitelné nakupované energie, než ostatní způsoby vytápění,“ očekává Dana Stloukalová.

Lidé si to uvědomují. Podle průzkumu pětina respondentů míní, že by je vytápění tepelným čerpadlem vyšlo levněji, dalších osmnáct procent očekává, že by cena byla o hodně nižší.

Čechy zajímá i ekologie

Naprostá většina dotázaných (36 %) se domnívá, že jejich způsob ohřevu je hospodárný i ekologický. Druhá nejsilnější skupina (28 %) naopak míní, že jejich domácnost není ani hospodárná, ani ekologická.

„Důležité je, že lidé uvažují o ekonomické i ekologické stránce věci, i když je logické, že z historických důvodů zatím všechny domácnosti nemají ideální řešení,“ uzavírá Dana Stloukalová s tím, že právě lidé, kteří doma používají tepelné čerpadlo (a také domácnosti s fotovoltaikou) patří mezi ty, kteří se hlásí k hospodárným a ekologickým domácnostem.

::

V Česku byla společnost STIEBEL ELTRON založena v roce 1991. STIEBEL ELTRON vyvíjí a vyrábí od roku 1924 produkty na nejvyšší technické úrovni. Patří celosvětově k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a obnovitelných zdrojů energie. Koncern je rodinnou firmou, má šest mezinárodních center výroby, 24 prodejních společností a zastoupení ve více než 120 zemích. Zhruba 40 % obratu pochází ze zahraničí. Na celém světě firma zaměstnává více než 3700 lidí.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

e.vox, spol. s r. o.

Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kontaktní osoba: Zdeněk Fekar
mediální poradce
zdenek@evox.space
+420 775 599 024
Obrázek uživatele e.vox
Poskytujeme služby v oboru marketingových komunikací, zejména poradenství v oblasti public relations. Tiskové zprávy, letáky, inzeráty, komunikace se zákazníky, video nebo prezentace na facebooku a jiných sociálních médiích? Cokoli potřebujete, neváhejte a ozvěte se.
e.vox, spol. s r. o.
Slavíkova 3
120 00 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
flotila@evox.space
Tel: +420 775 599 024