Modely aut bývaly kdysi populárnější než céčka!

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 31.5.2018 | Sport, volný čas, zábava

Nevynikají velikostí, ale dokáží udělat pořádný vítr v peněžence – modely aut určené pro sběratele jsou na trhu necelých 70 let, a přesto se už staly fenoménem. A to i navzdory tomu, že u nás byl jejich nástup vlivem politického smýšlení poněkud opožděný.

Modely aut jako hračka pro holčičku

Možná vás to překvapí, ale s úplně prvním automodelem na světě si hrála malá slečna. Jmenovala se Anne, ale princeznu v růžových šatečkách byste hledali marně. Mezi její nejoblíbenější hračky patřili pavouci v krabičkách od zápalek, které si ráda nosila do školy. A její tatínek, anglický vynálezce a inženýr, John William „Jack“ Odell, jí proto do jedné z krabiček (mimochodem z české Sušice) vyrobil miniaturní parní válec.

Nečekaný úspěch ve školních škamnech

Tento na první pohled bláznivý nápad se mezi Anninými spolužáky velmi rychle ujal. Každý z nich chtěl mít podobné malé autíčko jen pro sebe. Odell a jeho společníci se do nově objeveného segmentu trhu vrhli s největší vervou. Vznikla společnost Lesney Products a velmi rychle ukázala, že malí zákazníci nejsou jedinou cílovou skupinou.

Lákala i královská rodina

Výsledkem počátečního úsilí bylo množství rozmanitých modelů v pestrých barvách a s půvabnými detaily. A zdaleka se nejednalo jen o technické novinky na silnicích. Nejúspěšnějším modelem prvního roku se stal bezkonkurenčně kočár královny Alžběty II., který ji vezl ke korunovaci – prodalo se přes 1 milion kopií!

Lesney Products pojmenovali své modely jako matchbox, a toto označení už jim zůstalo.

Náš tip: Naše malé okénko do minulosti vám nestačí?? Tady se dočtete o historii matchboxů mnohem více.

Kde se vzaly angličáky?

Našim sběratelům bohužel doba vzniku matchboxů příliš nepřála. I když první z nich opustil brány výrobní linky v roce 1953, k nám se dostaly až o osm let později, a to ještě jako podpultové zboží. Zakázán byl i „škodlivý západní název,“ takže si malá autíčka díky svému původu vysloužila přezdívku angličák.

Druhý nejoblíbenější sběratelský obor na světě

Miniaturizované modely aut si na celém světě rychle získaly velkou oblibu. Sbírali je lidé bez rozdílu věku i pohlaví. Ve druhé polovině 20. století tak bylo sběratelství autíček nejrozšířenější sběratelskou vášní ihned po filatelii.

Když Československo zabodovalo s nostalgií

Sběratelé aut z české a slovenské provenience však velmi brzy začali toužit po něčem jiném. Většina dostupných automodelů se totiž inspirovala v zahraničí, takže jste si sice mohli koupit malý Volkswagen nebo Mercedes, ale nikde nebyly dostupné nám mnohem známější Škodovky či Moskviče. Tuzemští podnikavci se naštěstí nabízené výzvy rychle chopili a trh doslova zaplavili nostalgickými produkty, jež však měly kvůli své "exotičnosti" úspěch i na západě.

Céčka? Ne angličáky!

Označení původně užívané pro zahraniční zboží se však přeneslo i na ryze české a slovenské miniatury automobilů. V době své největší slávy dokonce předčily i tolik oblíbená céčka. Neexistovala domácnost, v níž by se ani jedno malé autíčko nenašlo.

Kdysi za 5 Kčs, dnes za statisíce!

Cena mini autíček byla navíc velmi rozumná. Pěkný kousek byste mohli pořídit už za 5 Kčs. Mimochodem jeho prodejní cena může být dnes i tisícinásobná, zvláště najdete-li k němu i originální krabičku.

Kolik sběratelů najdeme v ČR?

Zajímá vás, kolik vašich známých má doma obývákovou verzi moskevského autosalónu? Přesné počty nejsou známé, ale na pravidelně konaných burzách se několikrát do roka scházejí stovky milovníků automodelů. A kde se u nás odehrávají ty nejznámější?

  • Studentský dům, Praha 6 (obvykle 3x ročně)
  • Budova ombudsmana v Brně (přibližně 5x ročně)
  • Studentský dům Mladá Garda – Bratislava (přibližně 2x ročně)

Pokud i vy chcete mít doma svou malou sbírku automobilů, určitě některou z těchto akcí navštivte. Setkáte se zde s odborníky, kteří vám doporučí vhodnou studijní literaturu a pomohou vám nasměrovat vaše sběratelské úsilí blíže k cílové metě. Malou ochutnávku i poučení vám mohou přinést také výstavy, jichž se u nás pořádá stále dost a dost.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843