Dřevěná paleta měla sloužit původně jen pro železniční dopravu

Dřevěná paleta měla sloužit jen pro železniční dopravu
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 15.10.2019 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Co rozhodně pomohlo zjednodušit a zrychlit přepravu zboží po celém světě, je dřevěná paleta. Původně jen přepravní podložka pro železniční vagóny se od 60. let minulého století postupně rozšířila ze železnice také do kamionové dopravy a dnes si bez ní snadnou přepravu zboží už nikdo nedovede představit.  Její rozměry vycházejí z ložné plochy železničního vagonu, ale přizpůsobily se jí i prostory nákladních aut. Je to výhodné, protože se bez zbytku využije celý nákladový prostor. Palety se dají stohovat na sebe a mají značnou nosnost.

Dřevěná paleta – její výroba i materiál podléhá normám

Dřevěná paleta pro celoevropskou přepravu, tzv. EUR paleta neboli europaleta má dané standardy výroby i materiálu, a licenci na její výrobu poskytují národní železniční společnosti sdružené v Mezinárodní železniční unii (IUC) a Mezinárodní paletová společnost. V prvním případě nese dřevěná paleta označení EUR, v druhé EPAL. Oby typy dodržují tutéž normu pro výrobu. Prkna použitá při výrobě musejí být bez známek poškození dřevokaznými houbami a plísní, o vlhkosti maximálně 22 %. Paleta má ložnou a nosnou plochu, lze ji nabírat vidlicí vysokozdvižného vozíku ze všech stran. 

Europaletám odolává zatím jen lodní doprava

Pro přepravu zboží je důležité jakou má standardizovaná dřevěná paleta nosnost. Podle normy musí unést až 2 000 kilogramů, pokud je zboží rovnoměrně a celistvě rozloženo na ploše. Pokud se dávají palety se zbožím na sebe, tak je možné uložit maximálně tři palety, ta spodní musí unést až 4 000 kilogramů. Palety se rozšířily prakticky po celém světě, ale zatím ne do lodní přepravy. Lodní kontejnery se totiž vyrábějí většinou v USA a jejich rozměry vycházejí z angloamerické měrné soustavy. Příznivci paletové přepravy však předpovídají, že i to se během dalších let určitě změní.

 

Témata: dřevěná paleta, palety, EUR, EUR palety, přepravní paleta | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300