Jak vybrat zahradní bazén?

Zadavatel: Magieprirody.cz | 14.8.2018 | Obchod, e-commerce

Praha (Pressweb) - Modrá "oka" bazénů na nás mrkají skoro z každé zahrady a reklamy na všechny možné typy bazénů běží od jara do podzimu, ale jak si vybrat ten pravý? Zaleží na tom, kolik chcete do bazénu investovat peněz, jak velký prostor na umístění bazénu máte a jaký je na Vaší zahradě terén. Základní rozdělení je na nadzemní bazény, s nimiž lze hýbat, a zapuštěné či polozapuštěné bazény, které jsou umístěny stabilně na jednom místě a je kolem nich také upraveno jejich okolí.

Nadzemní bazény jsou neprodávanější

Poměrně levným řešením jsou nadzemní bazény. Stačí vyrovnat místo přímo pod bazénem, zbavit ho travního koberce, kamínků, větví či jiných ostrých předmětů, které by bazén mohly poškodit. Nadzemní bazény jsou buď fóliové s kovovou konstrukcí, samonosné, plastové, nebo nafukovací.  Vyrábějí se buď kruhové, oválné či obdélníkové od malých, které slouží spíš pro osvěžení a sotva se do nich posadí několik lidí, až po bazény s průměrem více než 7 metrů, kde si i zaplavete.

Kvůli nižší ceně i tomu, že není nutné provádět žádné velké stavební úpravy, jsou nadzemní bazény velmi populární u rodin s dětmi. Samonosné bazény nemají žádnou pevnou konstrukci, o níž by se dovádějící děti mohly poranit a stojí jen několik tisíc, takže patří mezi nejprodávanější. Nevýhodou nadzemních bazénů je jejich kratší životnost, menší počet tvarových variant a menší stabilita oproti bazénům zapuštěným.

Dostatek prostoru i financí? Volte zapušťěný!

Pokud máte dostatek peněz a vhodný pozemek, pořiďte si bazén zapuštěný. U pozemku je důležité, aby byl přístupný i těžké stavební technice, protože výstavba zapuštěného bazénu znamená poměrně velký stavební zásah. Působí elegantně, lze je zastřešit, vyhřívat, pořídit si do nich protiproud na plavání či je doplnit vířivkou a dalšími prvky. Vhodně umístěný bazén se může stát dominantou celého domu i zahrady. Zapuštěné bazény jsou z různých materiálů, které si liší nejen cenou, ale také vlastnostmi a výběrem tvarů a barev.

Nejrozmanitější nabídka velikostí, tvarů i barev je u bazénů betonových. Ať máte jakýkoli tvar zahrady či sklon terénu, bazén se mu přizpůsobí. Stavebně i finančně se ale jedná o nejnáročnější druh a je třeba ohlídat, aby byl vybudován skutečně kvalitně, včetně izolace. Levnější, ale kvalitní alternativou jsou fóliové bazény. Tolik tvarových a barevných verzí jako u betonového u nich nenajdete. Praktickými, ale vzhledově méně působivými materiály jsou pro zapuštěné bazény laminát nebo plast. Tuto nevýhodu vyvažuje nižší cena. Pokud si vyberete z několika tvarů a velikostí, můžete si pořídit i bazén z plechu s nerezovou úpravou, který je odolný a cenově dostupný.

Polozapuštěné bazény

Kompromisní variantou mezi oběma výše uvedenými skupinami jsou bazény polozapuštěné. Zapuštěna může být třeba jen jedna jejich stěna a výborně se tak hodí zejména do svažitých terénů.

Ať už si vyberete bazén jakýkoli, nezapomeňte na kvalitní filtraci, chemické přípravky na úpravu vody a pravidelnou údržbu. Důkladně si také pročtěte pokyny dodavatele a respektujte pravidla, jak o vybraný typ bazénu pečovat, aby vám sloužil dlouho a bez problémů.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712