Den v pohybu - oslava 75. narozenin pojízdných knihoven

Oslava 75. narozenin pojízdných knihoven
Zadavatel: Městská knihovna v Praze | 15.7.2014 | Kultura, hudba, divadlo
Den v pohybu

Praha (Pressweb) - První bibliobus vyjel do pražských ulic 2. srpna 1939. Důvodem byla snaha o rozšíření knihovnických služeb i do okrajových pražských čtvrtí, kde nebyla kamenná pobočka. Pojízdnou knihovnu, autobus značky Praga v ceně 150.000,-, věnovala Pražanům pražská městská pojišťovna. V provozu ale dlouho nebyl, zabavil ho wehrmacht a následně využil jako lazaretní vůz na frontě.

Od 50. let můžete pojízdné knihovny vídat v Praze pravidelně. Jejich provoz přinášel také úsměvné peripetie, jak dokládají dobové dokumenty:

„Místo, kde stojí vůz pojízdné knihovny, bývá v blátivých dnech zabláceno, a při veliké návštěvnosti čtenářů je do vozu vnášeno velké množství bláta. V poslední době byla též zřízena vedle vozu skládka a tím činnost knihovny velmi trpí. Prosíme proto, abyste dali podnět k brigádnickému vydláždění nebo vybetonování prostoru 15x6 metrů, kde knihovna stojí“, píše ředitel knihovny dr. Jaroslav Kunc Okresnímu výboru KSČ v roce 1949.

V současné době knihovna provozuje tři vozidla – autobus Crossway, náklaďák Iveco a dodávku Oskar. Všechny samozřejmě s přestavěným interiérem pro účely knihovny.

A jak se na služby bibliobusů dívá vedoucí oddělení mobilních služeb, Vanda Fritschová? „Myslím si, že pojízdné knihovny do dnešního pražského života už neodmyslitelně patří. Příkladem je náš bibliobus Oskar, který se pomalu stává součástí kulturního dění v Praze. V červenci nás mohli potkat návštěvníci náplavky, kde jsme ve spolupráci s Avoid Gallery pořádali literární večery s českými autory, nebo si u nás mohli odpočinout v Gutovce či ve Žlutých lázních. V srpnu nás můžete najít v další letní čítárně na Petříně, nebo s námi oslavit naše narozeniny na Dni v pohybu, kde nebudou chybět ani dva velké bibliobusy. Na konec srpna připravujeme program pro festival Letní Letná, a na úplný závěr našeho léta si na Vyšehrátkách zavzpomínáme na život v 80. letech minulého století.“

Oslavu 75. narozenin plánujeme stylově, a to v sobotu 9. srpna od 9.00 do 17.00 mezi motorovými exponáty Muzea městské hromadné dopravy v Praze.

Co všechno vás čeká?

Divadelní představení Marky Míkové pro děti i rodiče, živá hudba v podání dua Emil a Jakub, komentované prohlídky bibliobusů, soutěž o narozeninové ceny, vystoupení divadelního spolku ; (čti Výstředník) a mnoho dalšího! Nebude chybět ani občerstvení a příležitost svézt se z akce historickou tramvají č. 91.

Vstup na akci je volný, pro čtenáře Městské knihovny v Praze s platným čtenářským průkazem je navíc vstup přímo do dopravního muzea v den oslavy zdarma.

Srdečně Vás zveme na narozeninovou oslavu!

www.mlp.cz/rokvpohybu

Obrázky:
Témata: knihovna, bibliobus, oslava, narozeniny | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Kontaktní osoba: Lenka Hanzlíková
Tisková mluvčí
lenka.hanzlikova@mlp.cz
+420 733 160 007
Obrázek uživatele MKP
Městská knihovna v Praze je největší městskou knihovnou v České republice. Své služby poskytuje po celé Praze prostřednictvím více jak 40 poboček a 3 vozidel pojízdné knihovny. Kromě půjčování klasických tištěných knih, hudby, filmů, map, obrazů, not, deskových her a časopisů, zpřístupňuje také e-... vice ›
Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Česká republika
knihovna@mlp.cz
Tel: +420 222 113 555