Ergometrie umožňuje vyšetření srdce při zátěži

Ergometrie umožňuje vyšetření srdce při zátěži
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 14.12.2017 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Ergometrie je způsob vyšetření srdce při řízené fyzické zátěži. Činnost srdce se zjišťuje pomocí EKG neboli elektrokardiografu, jímž se pořizuje záznam tzv. elektrokardiogram. Převádí časový záznam srdečních vzruchů do charakteristických křivek, které mají u lidí prakticky stejný průběh. Jakékoli vybočení ze standardu lze posuzovat jako změnu srdeční činnosti, jež může ovlivnit zdravotní stav člověka. EKG tak zjišťuje srdeční arytmii, akutní či proběhlý infarkt myokardu.

Ergometrie využívá speciální rotopedy - ergometry

Skryté vady srdeční činnosti, případně fyzickou kondici spolehlivě zjistí ergometrie. Při této metodě pořizování EKG musí pacient nebo sledovaná osoba vykonávat nějakou fyzickou zátěž. Nejčastěji se jako ergometry používají bicyklové stroje, u nichž se dá fyzická zátěž přesně dávkovat. Jsou to složitější rotopedy. Pacient šlape do pedálů ergometru a lékař současně sleduje jeho srdeční činnost. Při vyšší zátěži stoupá potřeba kyslíku a energie ve svalech. Aby byly svaly dostatečně zásobeny kyslíkem, rozšiřují se cévy, aby se zvýšil průtok krve. Ergometrie umožňuje zjistit, že se tepny kvůli usazování tuku už nemohou rozšířit a zátěž srdce se enormně zvyšuje.

Špičkové ergometry mají pro sklápění elektrický pohon

Ergometrie, aby byla co nejpřesnější, je závislá na kvalitě ergometrů neboli cyklotrenažérů. Nejběžnější ergometry vypadají jako rotopedy z posiloven. Zátěž se určuje podle počtu otáček. Propracovanější ergometry se dají sklopit a zátěž už není závislá na otáčkách, ale dávkuje se podle většího odporu při šlapání. Například bicyklový sklopný stůl Ergoline Ergoselect 1200 Stress Echo firmy Seiva umožňuje automatické řízení zátěžových testů pomocí speciálního počítačového programu, přístroj zvládá horizontální i vertikální náklon do 45 stupňů a lze jej použít pro pacienty až do 166 kilogramů.

 

Témata: Ergometrie, ergometry, EKG, měření EKG, EKG měření | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300