Jak ČNB zpřísní pravidla pro hypotéky? Na tohle se připravte, pokud uvažujete o koupi nemovitosti

Zadavatel: MediaUp Agency s.r.o. | 14.9.2018 | Reality, bydlení

Přísnější pravidla pro získání hypoték ztíží pořízení nemovitosti jednotlivcům a mladým rodinám. Hůře dostupné bude hlavně bydlení v dražších lokalitách. Koho všeho se změny dotknou a jak budou vypadat?

Snaha o prosazení novely zákona

Zatím všechna opatření od ČNB jsou pouze doporučeními pro banky a nemají zákonný charakter. Aby však byla účinnost a hlavně dodržování nařízení podložená, pouští se Česká národní banka do snahy o prosazení novely zákona.

Hlavní omezení má spočívat v minimální výši čistého příjmu. Například v případech, kdy by žadateli dříve stačil příjem 30 000 korun pro pohodlné splácení, bude nově potřeba příjem 45 000 korun. To by v případě domácnosti, kde mají oba členové stabilní příjem, neměl být problém. Dotkne se to však jednotlivců a rodin, kde vydělává pouze jeden.

Výjimky podle schválení

Protože je každá žádost o půjčku posuzována jednotlivě, byly by takto nastavené striktní podmínky příliš tvrdé. Banky tedy budou mít možnost překročit doporučení u 5 % schválených úvěrů. Teoreticky tak mohou získat hypoteční úvěr i lidi s příjmy pod nově zavedenou hranici. Půjčená částka totiž nesmí překročit devítinásobek toho, co si daný člověk za rok vydělá. Měsíční výdaj na splátku by rovněž neměl překročit 45 % čistého příjmu.

Jak bude reagovat trh s nemovitostmi?

Někteří si od zavedení opatření slibují snížení cen za nemovitosti. Jiní odborníci se však shodují spíše na tom, že pořízení vlastního bydlení bude hůře dostupné pro obyčejné pracující lidi.

Z důvodu zpřísnění podmínek, se snaží realitní kancelář Praha poskytovat nabídku nemovitostí v široké cenové relaci, kdy si to pravé najdou movitější klienti i ti, kteří se spoléhají na hypoteční úvěr.

Vzhledem ke složitým podmínkám pro nalezení kupce v budoucnu se tak může hodit výkup nemovitosti, protože nově zavedená opatření by mohla výrazně snížit množství lidí s možností pořídit si byt či dům.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

MediaUp Agency s.r.o.

U Pramenu 2484
440 01 Louny
Kontaktní osoba: Bc. Petra Houdová
petra.hrbkova@mediaup.cz
+420 703 355 822
Jsme digitální agentura nabízející full-service pro Váš business na internetu. Specializujeme se na SEO optimalizace, PPC a Social marketing.
MediaUp Agency s.r.o.
U Pramenu 2484
440 01 Louny
Česká republika
info@mediaup.cz
Tel: +420 737 393 667