Pro konstrukce staveb jsou důležité ocelové profily

Pro konstrukce staveb jsou důležité ocelové profily
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 14.8.2019 | Auto-moto, logistika

Praha (Pressweb) - Co je pro stavbu nejdůležitější? Stejně jako pro lidské tělo, tedy kostra neboli konstrukce. Kdysi dávaly stavbě pevný základy zdi z kamenů nebo cihel. Čím mohutnější stavba měla být, tím silnější byly zdi. Dnes je to vidět na rozvalinách starých hradů. V moderní době zdi nahradily betonové nebo ocelové konstrukce. Ocel je pro architekty požeháním. Místo metrové zdi je to jen několikacentimetrová traverza, která unese stejnou hmotnost. Traverzy – to jsou ocelové profily, které se rozlišují podle tvaru průřezu. Základní rozdělení je podle velkých písmen I, U, T, H a L. Další varianty jsou podle rozměrů jednotlivých ramen průřezu.  

Ocelové profily jsou tyče s různým průřezem

A kdo rozhoduje o tom, jaké ocelové profily se na stavbu použijí? Jsou to architekti, kteří navrhují tvar a sílu profilu pro vertikální a vodorovné nosníky. Podle hmotnosti materiálu a účelu stavby se dá snadno spočítat, jakou nosnost má konstrukce mít. Podle toho se pak zvolí ocelové profily. Vybrat slabší profil je nebezpečné, protože konstrukce bude přetížená a může se zhroutit. Architekti počítají proto s rezervou. Musí uvažovat i s tím, že bude mimořádná zima a na střeše zůstane i metrová vrstva sněhu.

Ocelové profily patří k hutním výrobkům

Ocelové profily lze charakterizovat, jako otevřené. Uzavřeným se říká jakly. Jsou čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Používají se pro stavbu venkovních i vnitřních konstrukcí. K hutním výrobkům dále patří trubky, plechy a betonářská ocel. To jsou tyče různého průměru. Typické pro betonářskou ocel je žebírkování na povrchu. Jde o výstupky po celém obvodu tyče, které umožňují pevnější spojení s betonem. Nevadí ani, když jsou tyče do určité míry pokryty rzí. Díky tomu mají větší povrch a pevněji se spojí s betonem. Všechny jmenované výrobky patří do kategorie hutního materiálu. Ten se vyrábí v ocelárnách z ocelových polotovarů většinou válcováním, tažením, protahováním a svařováním.

 

Témata: ocelové profily, profilová ocel, hutní materiál, betonářská ocel cena, tyče s průřezem, tyče | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300