Jakl je druh uzavřeného ocelového profilu

Jakl jako základní hutní materiál
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 14.4.2023 | Stavebnictví

Praha (Pressweb) - Ocelové konstrukce mají dnes široké využití. Mj. pro výstavbu skladových, průmyslových a administrativních hal, balkonů, schodišť, teras a nejrůznějších zábradlí. Základním prvkem těchto konstrukcí jsou ocelové profily. Jde o ocelovou tyč se specifickým průřezem, který je buď ve tvaru otevřeném, nebo uzavřeném. Otevřené ocelové profily mají tvar velkých písmem U, H, I, T a jejich odvozenin, které se liší délkou jednotlivých ramen. Jakl je druh uzavřeného ocelového profilu nejčastěji čtvercového nebo obdélníkového průřezu. 

Jakl se už vyrábí více než sto let

Jakl se vyrábí více než sto let a svůj název dostal pro kováři Jäklovi z Rýmařova, který si tento tvar profilu nechal patentovat. Ocelové profily obecně jsou pro stavby výhodné z toho důvodu, že při poměrně malém objemu mají vysokou nosnost. Aby bylo možné docílit stejné nosnosti například u zděného sloupu, jeho stavba by zabrala podstatně větší objem než ocelový sloup. Jakl se dělí na tenkostěnný a silnostěnný. Silnostěnné profily se užívají zejména jako nosné konstrukce velkých hal, tenkostěnné se uplatní při výrobě nábytku, či konstrukcí pro různé strojní zařízení a výpočetní techniku. 

Nosnost konstrukce musí odolat i extrémnímu zatížení

Jakl je výborný materiál. Ocel má skvělé fyzikální vlastnosti, je odolná vůči většině chemických sloučenin a při vhodné povrchové úpravě se dostatečně dlouho brání i atmosférické korozi. O výběru profilu a jeho tloušťce rozhoduje účel stavby nebo zařízení a požadovaná nosnost. Přesné parametry spočítá projektant a výsledná konstrukce musí odolávat i nadměrnému zatížení při extrémních podmínkách, například střešní konstrukce při sněhové vánici a enormní vrstvě sněhu. Špatné propočty mohou způsobit poškození či zřícení konstrukce a výsledkem jsou značné materiální škody a nezřídka i úrazy lidí, případně i lidské oběti.

 

Témata: jakl, jakly, hutní materiál, tyče, trubky, kovové konstrukce | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300