Ergometry jsou pomůckou při zátěžovém EKG

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 14.12.2018 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Jednou z metod vyšetření srdce je zátěžové EKG. Používá se u pacientů, u nichž je sice podezření na změnu v srdeční činnosti, ale klidové EKG nic neukázalo. Pak se volí zátěžové EKG, což je metoda, při níž lékař pacientovi zvyšuje při měření srdce fyzickou zátěž. Pomůckou jsou ergometry. Jsou to v podstatě rotopedy, na kterých pacient šlape, u nichž lze postupně zvyšovat zátěž neboli odpor při šlapání. Jako ergometry mohou sloužit i běhací pásy, ty se však spíše využívají při testu výkonnosti sportovců. Jejich vytrénovaná srdce pracují v klidu pomaleji než u běžných lidí, zvládají však velkou zátěž.

Ergometry – jsou ro rotopedy nebo běhací pásy

Ergometry mohou být opravdu jednoduché rotopedy, nebo propracované přístroje, v nichž málo pohybliví pacienti mohou ležet a přitom šlapat. Vyrábějí se také ergometry pro velmi těžké pacienty. Některá zařízení zvyšují zátěž bez nutnosti měnit otáčky při šlapání, nebo jsou řízeny programy na EKG přístroji. Například ergometr Ergoline Ergoselect 1000L firmy Seiva je profesionální sklopný bicyklový stůl s vlastním řízením zátěžových testů, lze na něm pomocí elektrického pohonu měnit náklon až do 45 stupňů a unese až 160kilogramové pacienty.

Ergometr ukáže fyzické limity pacienta

Ergometr může být jakékoli zřízení, na němž pacient zvyšuje svoji námahu a tato zátěž se dá regulovat. U pacienta stoupá potřeba kyslíku, který se dostává s krví do svalů a dalších orgánů. To vede k vyšší srdeční činnosti a rozšíření tepen a cév. Pokud jsou však koronární tepny a cévy méně pružné kvůli ukládání cholesterolu, na požadavek rozšíření nemohou reagovat, srdce je méně zásobeno krví a tím i kyslíkem a pacient to vnímá jako bolest. Ergometr tak snadno ukáže, kde jsou největší pacientovy potíže a lékař je může léčit.

 

Témata: běhací pásy, pásy na běhání, zátěžové EKG, EKG, ergometry

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300