Jakl má obvykle čtvercový nebo obdélníkový průřez

Jakl má obvykle čtvercový nebo obdélníkový průřez
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 13.6.2024 | Služby

Praha (Pressweb) - Vyrábíte ocelovou konstrukci? Pro interiér nebo exteriér? Vždy budete potřebovat profilovou ocel. Jde o tyčovinu otevřeného nebo uzavřeného průřezu. Otevřené ocelové profily mají základní tvar průřezu podle velkých písmen U, H, I a T, případně L. Uzavřené ocelové profily mají obvykle čtvercový nebo obdélníkový průřez a nazývají se jakly. Jakl, stejně jako otevřené profily, má výhodu v tom, že při poměrně malé robustnosti má vysokou nosnost i odolnost v tlaku i tahu. Aby požadované vlastnosti docílil například cihlový sloup, musel by být opravdu silný a zabral by značné místo z prostoru.

Jakl se snadno řeže, ohýbá a svařuje

Jakl má vlastní historii. Začal se vyrábět v českých zemích ve 20. letech minulého století a svůj název získal podle rýmařovského kováře, který si tento tvar ocele nechal patentovat. Z malé díly vznikla továrna a různé obměny názvu jako jekl či jäkl se používají po celém světě. Ocelové profily jsou mezi konstruktéry oblíbené, snadno se řežou, ohýbají a svařují a lze s nimi vytvářet rozličné konstrukce. Jakl se vyrábí tažením nebo svařováním z podélných ocelových pásů válcovaných za tepla. Tažené jekly se vyrábějí z podélně svařované trubky a kromě stavebnictví se uplatní i při výrobě strojů a v automobilovém průmyslu.

Projektanti musí zvolit správný tvar i tloušťku ocelového profilu

Jakl je také v nabídce společnosti Technimat. Ta prodává například čtvercový průřez o tloušťkách 1,5 až 5 milimetrů v délkách 6 až 12 metrů. Silnostěnné jakly se využívají pro výrobu venkovních robustních konstrukcí, tenkostěnný materiál se zase uplatňuje při výrobě skříní pro umístění serverů, konstrukcí pro stoly, stolky, židle a stoličky, pro upevnění solárních kolektorů nebo pro výrobu rámů pro opláštění hal. Právě tvar průřezu a síla stěn rozhoduje o tom, jaký ocelový profil se použije pro konstrukci. Projektanti musí počítat i s tím, že na střechy staveb, které podpírá ocelová konstrukce, působí v zimě vrstva sněhu, a je nutné zvolit správný rozměr profilu.

 

Témata: jakl, jakly, hutní materiál, kari sítě, ocelové profily, profilová ocel | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300