Palety významně zkrátily čas při transportu zboží

Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 13.3.2019 | Služby

Praha (Pressweb) - Víte, co v posledních desetiletích významně urychlilo přepravu zboží i manipulaci s ním při nakládce a vykládce? Palety. Ano, zdálo by se, že jsou to jen transportní pomůcky, na něž se naskládá zboží, ale ukázalo se, že významně zkrátily čas v rámci celého logistického systému. Je to proto, že jde o standardizované palety s přesně danou nosností, dají se i se zbožím ukládat na sebe a využívají maximálně ložné plochy vagonů i kamionů. Když se v roce 1961 objevily poprvé, jen málokdo tušil, jaký fenomén se z toho stane. Už tehdy se zjistilo, že uspoří při transportu více než 10 procent času.

Paleta má daný rozměr a její výroba podléhá normě

Paleta však musí odpovídat mezinárodní a potažmo i české normě. Výběr materiálu i technologie výroby je přesně daná.  Má standardizované rozměry 1200 x 800 x 144 milimetrů, pro výrobu lze použít smrkové i listnaté dřevo. Paleta se skládá z přířezů a příčných svlaků, a ložní a podlahová plocha je oddělena špalíky. Ty mohou být i z dřevotřísky. Celá konstrukce je spojena 78 speciálními hřebíky. Pro výrobu je nutná licence některé národní železniční společnosti, která je členem mezinárodní organizace UIC. Schválené přepravní podložky nesou označení EUR či EPAL na špalících, je tam také země původu, datum výroby a číselný kód výrobce.

Z oběhu se vyřazují poškozené palety

Palety se využívají opakovaně, jsou směnitelné. Když přijdou se zbožím k obchodníkovi, ten na ně může dát další zboží a poslat je dále. Z oběhu po Evropě se vyřazují až poté, co jsou poškozené. Norma stanovuje, že k přepravě nelze použít palety s poškozenými či shnilými přířezy, nebo když nějaké prkno chybí. Na závadu jsou vyštíplé špalíky, obnažené hřebíky, špinavá prkna nebo chybějící označení EUR či EPAL. Tyto transportní podložky neslouží jen k přepravě, oblíbili si je také designéři a vyrábějí z nich originální nábytek. Možná už jste viděli kavárnu se stoly a lavicemi vyrobenými z palet.

 

Témata: palety, paleta, výkup palet, prodej palet, poškozené palety, likvidace palet, odkup palet | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300