Work and travel USA: pracovní příležitost pro studenty

Zadavatel: Creative Digitus | 13.3.2019 | Cestování, gastronomie

Work and Travel je zajímavý program pro studenty, který je zaměřený na získání pracovních zkušeností, zlepšení se v angličtině a poznání kultury Severní Ameriky. Jsou to pracovní pobyty - a jak už název napovídá, je rozdělen na dvě části – práce a cestování. Díky tomu může student navštívit USA a 4 měsíce tam legálně pracovat. Po uplynutí této doby se může rozhodnout, zda chce v zemi zůstat ještě dalších 30 dnů, jež může využít k cestování a poznávání USA. Zajímá vás, jaké jsou podmínky a jaké práce student může vykonávat?

Podmínky programu Work and travel USA

Aby student mohl do USA vycestovat pomocí tohoto programu, jeho věk se musí pohybovat od 18 do 30 let (některé agentury mají horní hranici věku omezenou na 26 či 27 let). Hlavní podmínkou je, že musí studovat VŠ nebo VOŠ prezenční formou a mít za sebou alespoň jeden semestr 1. ročníku - tato podmínka je dána vládou USA. Aby student mohl v zemi pracovat, znalost angličtiny by měla být na komunikativní úrovni (úroveň B2). Samozřejmostí je získání víza typu J-1 a zaplacení požadovaných poplatků.

Postup v programu Work and travel

Pokud splňujete podmínky k účasti na programu Work and Travel USA, najděte si agenturu, která vám pomůže získat potřebné dokumenty. Nejdříve je potřeba se do programu zaregistrovat (vyplnit přihlášku a uhradit poplatky dané agentuře). Odjezdy jsou naplánované většinou na 1. květen, proto byste měli mít do dubna všechno vyřízené. Hlavním cílem je získání formuláře DS.

Toho docílíte tak, že prokážete, že máte v USA svého poskytovatele pracovní praxe. Pokud jej nemáte, agentury vám jej najdou a zajistí pracovní pozice, nicméně za tuto službu si připlatíte. Poté vás agentury připraví na pohovor na ambasádě, který vám i zajistí (pozor – ale ne všechny agentury tuto možnost poskytují). Důležitá pro získání víza do USA je tzv. „předodletová orientace“, kterou agentury pořádají v rámci svých služeb.

Jakou práci může student vykonávat?

Letní brigáda v USA je velmi zajímavá, poskytuje velký výběr. A jaké jsou nejčastější práce?

 • plavčík
 • práce v kuchyni
 • práce v restauraci
 • barman
 • práce v kempu
 • práce v kavárně
 • práce v hotelu
 • práce v zábavním či národním parku

Práce v USA jsou ohodnoceny mezi 7 až 14 dolary na hodinu a pracovní doba je stanovena na 30 – 40 hodin týdně. Většina zaměstnavatelů nabízí i ubytování, pokud ne, tak vám poradí, kde si ubytování hledat. Se stravou raději moc nepočítejte, málokterý zaměstnavatel ji poskytuje.

Jaké jsou poplatky?

Pokud se rozhodnete zúčastnit tohoto programu, musíte počítat i s vysokými náklady. V průměru se pohybují kolem 60 000 Kč (celková cena je mnohdy vyšší). A jaké výdaje jsou do programu zahrnuty?

 • poplatky zajišťující agentuře: 13 000 Kč – 20 000 Kč (cena se odvíjí od toho, zda si necháte agenturou zajistit práci nebo si ji seženete sami)
 • vízum: 3 500 Kč
 • cena letenky: 12 500 – 15 000 Kč
 • kapesné: 15 – 25 000 Kč

Zkušenosti účastníků Work and Travel USA

Většina absolventů tohoto programu byla nadšena - díky němu člověk může poznat krásu USA, vyzkoušet si různé práce, poznat nové kamarády. Agentura Campleaders je podle absolventů nejlepší a jako výběr práce v USA většina volila práci v kempu.

Práce v zahraničí a pracovní pobyty

Pokud hledáte zajímavé práce v zahraničí, je spousta možností. Navíc nemusíte nutně jezdit přes agentury, ale můžete si naplánovat cestu na vlastní pěst. Mezi oblíbené patří au-pair pobyty, které jsou založeny na podobném principu s tím rozdílem, že se po celou dobu staráte o děti. Nejběžnější zemí pro tyto pobyty je Velká Británie.

Pracovní prázdniny můžete využít na Novém Zélandu, kde budete žádat o WHS víza. Oblíbená je Kanada a její working holiday víza. Mezi nejoblíbenější pobytové evropské země patří Norsko, Irsko a Kypr. Agentury pak nabízí pracovní pobyty v Kanadě, Španělsku či Holandsku, au-pair pobyty anebo stáže a studentské pobyty.

Témata: cestování, cestovatelský blog, USA, práce v zahraničí | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Creative Digitus

Česká republika