Praha (Pressweb) - Pro stavbu konstrukcí v exteriérech a interiérech se používají ocelové profily. Je jich celá řada a liší se tvarem a tloušťkou jednotlivých ramen. Jejich základní rozdělení je podle průřezu, který odpovídá velkým písmenům H, U, I a T a jejich odvozenin. Jejich výhodou je, že při malém objemu mají velkou nosnost, snadno se zpracovávají – řežou, ohýbají a svařují. Speciálním výrobkem, který se řadí do skupiny ocelových profilů, je jakl (jekl, jäkl). Jde o uzavřený ocelový profil, který má podobné využití jako otevřené ocelové profily, to znamená výrobu nejrůznějších konstrukcí.
Jakl dostal název podle rýmařovského kováře
Uzavřený ocelový profil jakl může být tenkostěnný nebo silnostěnný. O výběru vhodné tloušťky a tvaru rozhoduje projektant podle charakteru konstrukce a požadavku na nosnost. Tenkostěnný jakl nachází využití u nábytkových či skladových konstrukcí, nebo při výrobě velkých počítačových středisek. Využívá se také při opláštění železobetonových hal. Dále se tyto profily dělí podle tvaru na čtvercové a obdélníkové. Vyrábějí se podobně jako otevřené profily ve válcovnách při válcování za studena i za tepla. Název dostaly podle rýmařovského kováře Jäkla, který si jejich tvar a výrobu nechal ve 20. letech minulého století patentovat.
K hutnímu materiálu řadíme také betonářskou ocel, plechy a trubky
Otevřené ocelové profily i jakl patří do skupiny hutního materiálu, bez kterého se neobejde většina technických oborů – mj. stavebnictví, strojírenství, chemický či karosářský průmysl. Skupina zahrnuje ještě betonářskou ocel, plechy a trubky. Mezi betonářskou ocel řadíme roxory o různém průměru, což jsou ocelové tyče s výstupky, tzv. žebírkováním, a kari sítě. Žebírkování na betonářské oceli zajišťuje, aby se beton pevněji přichytil k oceli a vytvořil železobeton. Plechy se využívají pro opláštění budov, jako střešní krytina a pro karosářské účely. Trubky vedou kapaliny i plyn. Jsou bezešvé a svařované.