Dřevěná paleta

Dřevěná paleta
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 13.2.2020 | Auto-moto, logistika

Praha (Pressweb) - Pro přepravu zboží slouží dřevěná paleta. Je to univerzální podložka většinou se standardizovanými rozměry i zpracováním, která má usnadnit nakládku i vykládku zboží a využít maximálně úložný prostor v železničních vagónech a kamionech. Původně byla určena pro distribuci zboží jen v železničních vagónech, tomu odpovídají i její rozměry, ale obchodníci si ji natolik oblíbili, že se rozšířila i do kamionové přepravy. Je čtyřcestná, to znamená, že se dá nabírat vidlemi vysokozdvižných vozíků ze všech čtyř stran. Má nosnost až 2 000 kg, pokud je zboží rozloženo celistvě po ložné ploše.

Dřevěná paleta označená logy EUR a EPAL

Dřevěná paleta může být neoznačená a označená. Logo EUR nebo EPAL vypálené na dřevěném špalíku znamená, že výrobek splňuje přísnou mezinárodní normu UIC pro výběr dřeva a výrobu palet. V ní je uvedeno, z jakých druhů dřeva se paleta může vyrábět, jakou musí mít maximální vlhkost, z kolika prken (přířezů a svlaků) a špalíků je sestavena, či kolik hřebíků smí být použito. Normovaná dřevěná paleta má rozměry 1200 x 800 x 144 milimetrů, na sebe se mohou dát maximálně 3 palety se zbožím, spodní paleta pak musí unést až 4 500 kg.

I falešné palety kolují Evropou

Neoznačená dřevěná paleta se může používat jen pro vnitrostátní přepravu a musí být u ní uvedeno, jakou má nosnost. Standardní dřevěné podložky mají obvykle rozměry stejné jako europalety, ale mohou mít i jinou, podle toho, pro jaké zboží jsou určeny. Obecně se označují jako atypické či nestandardní palety. Existují však i falešné palety EPAL či EUR, které vyrábějí výrobci bez licence a jež většinou nesplňují normy na kvalitu a provedení. Takové palety mohou být velmi nebezpečné, protože negarantují požadovanou nosnost podložky a mohou ohrozit obsluhující personál.

 

Témata: dřevěná paleta, palety, paletový systém, přeprava na paletách | Region: Praha

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300