Zátěžové EKG využívají i sportovní lékaři

Zátěžové EKG
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 13.1.2020 | Zdraví

Praha (Pressweb) - Máte silné srdce a zvládnete velkou fyzickou zátěž? I to můžete zjistit, pokud se obrátíte na sportovní lékaře, kteří testují sportovce. Základem jejich vyšetření je tzv. zátěžové EKG. Je to vyšetření srdeční činnosti při stupňující se zátěži. Nejběžnější vyšetření srdce je tzv. klidové EKG. Při návštěvě ordinace vám lékař pořídí záznam EKG, to je křivka srdeční činnosti, která má standardní průběh. Pokud jsou tam odchylky, znamená to, že vaše srdce nepracuje vždy správně a můžete trpět počínající srdeční chorobou, například arytmií.    

Zátěžové EKG se provádí na ergometru

Vyšetření srdce může být preventivní – pacient nemá žádné potíže, nebo si stěžuje na občasnou bolest na hrudi, dýchavičnost, větší únavu, než je obvyklé. Klidové EKG však vůbec nemusí ukázat na změnu srdeční frekvence. Zdrojem obtíží pak může být něco jiného. Pokud je však lékař přesvědčen, že srdce je příčinou, ale klidové EKG nic neukázalo, rozhodne se pro zátěžové EKG. To je vyšetření, při němž pacient šlape na upraveném rotopedu, tzv. ergometru, který umožňuje postupně zvyšovat zátěž a zaznamenávat srdeční frekvenci. Zátěžové EKG však absolvují i sportovci, aby se zjistilo, jakou zátěž jejich srdce snese.  

Při vyšším výkonu se srdce více namáhá, případná choroba se odhalí

Je zátěžové EKG průkazné?  Většinou ano. Když se pacient namáhá, například na rotopedu nebo běžícím pásu, svaly potřebují více potravy pro svou činnost, tedy více kyslíku. Srdce, které je v těle distributorem kyslíku, musí zvyšovat svoji frekvenci, aby ke svalům proudilo s krví i více kyslíku. Lékař při vyhodnocování elektrokardiogramu vidí, jak se křivka postupně mění. I při zvýšeném výkonu má křivka jiný, ale stále standardní průběh. Pokud však srdce při vyšším výkonu zaostává, nebo dochází k výpadkům frekvence, signalizuje to srdeční onemocnění.

 

Témata: zátěžové EKG, EKG, Výrobce EKG, Měření EKG se zátěží, ekg výrobce | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300