Novoročenky mají původ ve Francii

Novoročenky
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 12.9.2016 | Služby

Praha (Pressweb) - Na společenském zvyku rozesílání novoročenek, které se v českých zemích ujalo v 19. století, má velký podíl hrabě Karel Chotek. Novou formu přání si oblíbil ve Francii a přenesl ji do českých zemí.  Novoročenky neboli takzvaná „péefka“ se nejprve stala součástí kultury pokrokové šlechty a měšťanů, kdy nahrazovala osobní přání k Vánocům, které mělo silný náboženský podtext. Ve 20. století se novoročenky rozšířily do celé společnosti. Novoročenka se stávala ozdobnější, oblíbili si ji umělci a postupně se z ní stalo drobné umělecké dílo.

Novoročenky si posílají přátelé, ale i obchodní firmy

Novoročenky si posílají přátelé, příbuzní i známí a v poslední době je i součástí firemního marketingu. Novoročenka je vždy doprovázena zkratkou francouzských slov „pour féliciter“, což znamená „blahopřání“ doplněné o číselné vyjádření nadcházejícího roku. Dalším sdělením je konkrétní přání k novému roku, v němž se zdůrazňuje zdraví, štěstí a pracovní úspěchy. Zdálo by se, že novoročenky nemohou být tak odlišné, ale opak je pravdou. Je tolik možností, jak novoročenku zpracovat. Důležitý je papír, písmo a další doplňky. Nelze se divit, že novoročenky se staly i sběratelským předmětem. 

Novoročenka začíná být exkluzivním přáním

Novoročenky neobsahují jen tradiční „péefko“, ale nejčastěji vánoční motiv, který může mít mnoho variant včetně barevného zpracování. Zajímavé novoročenky jsou s vyřezávanými reliéfy, do zpracování tak přistupuje další prvek – plastičnost. Používají se tři hlavní tisky – tisk barvou, termotisk, který je velmi jemný a zvládá i zlatou barvu, a nakonec termografie. Novoročenky s termografií představují plastický tisk, při němž se nanesený barevný prášek zapéká a vytváří strukturu 3D. Přestože jsme v poslední době ve vleku elektronické komunikace, novoročenky se přesouvají do exkluzivní sféry a dávají vzájemné komunikaci značný význam.

 

Témata: novoročenky, novoročenka, PF, novoroční přání | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300