I profil se lidově nazývá traverza

I profil je vlastně traverza
Zadavatel: SEO Services, s.r.o. | 12.7.2021 | Průmysl, energetika

Praha (Pressweb) - Slovem traverza označují lidé jakékoli ocelové nosníky, které slouží jaké příčná výztuha podlahových či stropních cihlových a betonových desek. Odborník ve stavitelství vám vysvětlí, že jde nejčastěji o I profil nebo ocelový profil s průřezem U. Ocelové profily, které díky průřezu, kde jsou dvě nebo více ramen na sebe kolmých, vynikají vysokou odolností vůči tlakovým a tažným silám a hodí se proto do všech konstrukcí. Nejčastějšími průřezy jsou výše zmiňované, ale používají se ještě další podle velkých písmen L, T a jejich odvozenin.

I profil patří mezi nejrozšířenější ocelové nosníky

I profil patří do skupiny otevřených ocelových profilů, ale pro venkovní i interiérové konstrukční práce se používají ještě uzavřené profily, tzv. jakly nebo jekly. Jde o čtvercové nebo obdélníkové profily. Dělí se ještě na tenkostěnné a silnostěnné jakly. Tenkostěnné produkty se uplatňují ve výrobě konstrukcí pro různá zařízení, dále v nábytkářském odvětví. Silnostěnné jakly, stejně jako I profil jsou nejrozšířenějšími díly pro venkovní konstrukce. Výhodou ocelových profilů je ten, že při velké nosnosti zabírají jen malý prostor. Pokud by jejich nosnost měla nahradit cihlová stěna nebo sloup, celkový prostor by se výrazně zmenšil.  

Největší rozmach ocelových konstrukcí nastal v 19. a 20. století

Ve světě se stavby s využitím železné konstrukce, kde se uplatnil I profil a další, rozšiřovaly už od 18. století, největší rozmach však nastal v 19. a 20. století. Z tohoto období dnes obdivujeme nádherné železniční mosty, vyhlídkové věže, a také mrakodrapy. I dnes se stavebnictví neobejde bez ocelových profilů, zejména pří stavbách skladových a průmyslových hal, a také stadionů, kde je potřeba překlenout velký prostor. Výhodou staveb z ocelových profilů je snadná montáž a rychlý postup práce. Dříve se jednotlivé díly spojovaly nýty, dnes zejména svařováním.

 

Témata: I profil, hutní materiál, ocelové profily, profilová ocel, ocelové nostníky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

SEO Services, s.r.o.

Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Kontaktní osoba: Alena Špinarová
Vedoucí kanceláře
pressweb@krotiteleseo.cz
Obrázek uživatele SEO Services
SEO Services, s.r.o.
Na Nivách 956/2
141 00 Praha 4 - Michle
Česká republika
pressweb@krotiteleseo.cz
Tel: +420 24174300